Bělá pod Bezdězem

25. září 2012 od  
Sudety Články

Dobrý den,
teprve nedávno jsem objevil Váš web sudetenland.cz. Oceňuji tento Váš počin, kt. určitě shledávám jako velký přínos k osvětě mnohých lidí.
Jelikož mám starší rodiče, osobně se cítím ještě mlád:-) -lehce přes 30let, mám tu možnost slyšet vyprávění a vzpomínky, jak to během a po válce bylo. Babička byla sudetská Němka z Bezdězu, kt. tu mohla zůstat, jelikož si vzala Čecha, dědu, z Bělé p.B. Obě její sestry a bratr byli „odsunuti“, prababička raději spáchala sebevraždu, než aby opustila rodnou zemi.
Plně souhlasím s Vaším tvrzením, že velké části pohraničí jsou natolik zdevastované, že by se sem býv. obyvatelé ani nechtěli vrátit. Bydlím ve zmíněné Bělé p.B. Kousek odsud byl do zač. 90.let býv. voj.prostor. Dříve na tomto území bylo několik desítek vesnic z velké části obývané občany hlásící se k německé národnosti včetně i mých předků. Nyní zde naleznete jen pár z nich, zbytek zbořen buď českou, posléze sovětskou armádou. Mám několik pohlednic těchto vesnic. Pokud máte zájem, mohu oskanovat a zaslat. Nyní se na území vesnice Neudorf (Vrch Bělá), kde moji předci měli svá hospodářství, staví projekt pana doktora Ratha – volno časový park Bezděz, celkově za cca. 200mio Kč. Uvidíme, jestli toto přinese oživení této části kraje, kt. je mi blízký a v současnosti může nabídnout akorát zajímavou přírodu relativně nedaleko od Prahy..Vzhledem k tomu, že se hýří spekulace o podvodném získání dotací na tento projekt, začínám být i já skeptický. Hodně zdaru přeje Jan Straka, Bělá p.B.

Be Sociable, Share!

  Komentáře

  13 komentářů v “Bělá pod Bezdězem”
  1. Tomáš V. napsal:

   Celý tento web i článek mi přijde trochu mimo mísu. Jestli jsem to dobře pochopil, jde o zdokumentování odsunu a s tím spojených událostí.
   K mnoha špatnostem docházelo už dříve, ještě před připojením sudet k německu.
   Četl jsem kroniky z té doby a chování němců nacionalistů bylo nejen vyzývavé, ale i hodně násilné. Druhá světová válka byla plná krutosti, vyvolal jí německý národ, koncentrační tábory jsou nesmazatelným faktem a té krutosti v nich bylo daleko více, než kdy nastalo při odsunech němců. I po záboru sudet a posléze celého ČS byly činy německé vlády i občanů velice kruté – udávání českých sousedů byl běžný způsob pomsty. Někteří to nepřežili.
   Je těžké posuzovat činy té pohnuté doby z odstupu času. Jsem mírný nenásilný člověk, nevím ale zda bych dokázal být klidný poté, co někdo zavinil smrt mého příbuzného kvůli nějaké malichernosti.
   Pokud by měl být tento web férový, neměl by ignorovat tato fakta. Nelze ignorovat důvody a činy před odsunem vedoucí k těmto otřesným zločinům při odsunu. Je mi líto všech, kdo tím zbytečně trpěli, ale není mi líto těch, jimž toto bylo trestem za krev jiných lidí.

  2. Marek napsal:

   naprosto souhlasím s překrucováním faktů v tomto filmu který ukazuje čechy jako nelítostné bestie a němčoři jsou jen mírumilovní neškodní občané je to hnus hnus hnus http://www.zasvobodu.cz/news/habermannuv-mlyn-dalsi-prispevek-k-prepisovani-dejin-/

  3. Petr Palme napsal:

   Velice mě zaujala vaše nabídka skenů pohlednic pobořených vesnic z oblasti podralska. Zabývám se tímto tématem již několik let a to především lokalitou o níž se zmiňujete. Zaniklé obce v okolí Mimoně, Bělé a Mn. Hradiště jako Olšina, Židlov, Svébořice, Jezová či Jabloneček jsou i v mém úhlu pozornosti. Pokud by jste mi k doplnění mých znalostí dopomohl a obohatil mě o další dobové obrázky z této oblasti, budu nesmírně vděčný. Pokud možno směřujte je na e-mail: palme.petr@email.cz

  4. Zdenek Kratochwil napsal:

   Je mi skoro šedesát, můj otec (r. 25) zažil jako chlapec odsun Čechů s rodiči z pohraničí v roce 1938 a Pražské povstání v r. 1945 v oblasti Chodova. První zvěrstva včetně odsunů nad kterými dnes tak brečí začali provádět Němci. Existují statistiky, kolik N. volilo Henleinovu stranu, tudíž byli spojeni s nacisty. Skoro 100%. Veškerou „krev“ a surovost, které jsou v příspěvcích uváděny měli na rukou před Čechy naši sudetší Němci. Lze se potom něčemu divit?

  5. Michal napsal:

   Vaše rodina z největší pravděpodobností přišla do pohraničí za prací (zřejmě státní zaměstnanci).Zajímal by mne onen důvod odsunu, zda-li byl dobrovolný či nikoli. Pokud vím spousta Čechů v Sudetech mohla a také zůstala.Dle vašich názorů by se tak mohlo dít i s voliči KSČ a následným odsunem do SSSR. Bylo by to normální? To by nás tu moc nezbylo.

  6. Zdenek Kratochwil napsal:

   Moje rodina byla úřednická, otec byl pošťák v Litoměřicích. Po odsunu bydlela rodina „za mostem“ v Terezíně ve sklepě i s pětiletým bráškou, než jim po několika měsících byl přidělen byt a otec získal za Prahou nové místo. Odsun státních zaměstnanců doprovázely nadávky a násilí na Češích. Jinak doporučuji přečíst knihu : Sudety pod hákovým křížem. Není jakkoliv tendenční, jen v ní najdete odpovědi na otázky, které vás budou jistě zajímat. Včetně toho, jak „dobře“ se žilo Čechům, kteří neměli ze Sudet kam utéci. Jinak bych doplnil, že odsun nebyl otázkou ČSR, děl se v mnoha jiných zemích. Polsko, Dánsko, Holandsko a další. A KSČ a SSSR? To by z ČSSR muselo být odsunuto 1.5 milionů obyvatel jako členů KSČ + dalších 10 milionů voličů. Pokud to vztáhnete na dnešek tak by měli být lidé pro svou příslušnost nebo sympatie ke KSČM odsunuti do kapitalistického Ruska? Možná by bylo dobré přidat k nim ještě sociální demokraty. A do vyprázdněných Sudet nastěhovat zpátky zájemce ze SRN.

  7. Zdenek Kratochwil napsal:

   Oprava, děd byl pošťák v Litoměřicích, otci bylo tehdy necelých třináct.

  8. emanuel haag napsal:

   Zdenek Kratochvil to ma asi uz nejak pomylene,ja viem len tolko,ze ked bol odsun cechov,mohli si vziat svoj majetok,takze odvazali plne vozy a auta,vsetko,co sa dalo odviest ci uz konmi,kravkami,kárami,ci autami. Nik ich nenapadal ani nevrazdil ani si nekopali hroby,na rozdiel pri odsune sudetskych nemcov.

  9. Michal napsal:

   No. Emanuel pravda!

  10. Dvořák napsal:

   Jen jsem zde přeběhl komentáře a přiznám, že se mi je nechce ani číst. Řešit tady, co tehdy bylo správné co nesprávné, kde je pravda, je zbytečné. I z nás starších si tu dobu nikdo nepamatuje a ZNÁME VŠE JEN Z DOSLECHU. A navíc, tady se to nevyřeší.Mít to v paměti, ale nevynášet soudy. Já léta dělám historii zaniklých vesnic v prostoru Ralska. Vozím si tam pamětníky (i odsunuté) a zaznamenávám jejich vzpomínky. Z vypravování a z textů té doby jsem nikde nečetl, neslyšel o nějakém zásadním konfliktu mezi Čechy a Němci.Asi nějaké menší, snad. Spíše jsem slyšel historky úsměvné. Myslím ale, že je důležitější mapovat život obyvatel žijících ve vesnicích většinou založených kolem roku 1300 a trochu se vžít do situace kdy rody žijící zde po staletí musely odejít. Při vědomí toho co vytrpěli češi si nedovedu představit odejít z rodného domu. Ale jak říkám, je důležité zachovat památku obyvatel, vesnic a života v té době. Proto na dušičky zapalujeme svíčky za zemřelé v zaniklých vesnicích. Proto pořádáme besedy a vycházky do zaniklých vesnic s výkladem o nich. Pokud máte zájem o našich akcích se dočtete na http://www.historiemimone.cz Dvořák ,Mnichovo Hradiště giraro@seznam.cz

  11. Miroslav Ka napsal:

   Soužití Čechů a Němců nebylo od druhé poloviny 30tých let rozhodně poklidné. A bohužel se o to zasloužili sudetští Němci a jednotky Freikorps. 171 mrtvých u jednotek SOS, více jak 400 zraněných u jednotek SOS, více jak 2.000 lidí zavlečených do Říše. Více jak 200 teroristických akcí, při kterých zemřelo kolem 100 lidí. To mi na klidné řešení národního sebeurčení nepřipadá. I během odsunu v říjnu 1938 docházelo ze strany Němců k excesům i vraždění v řádech desítek lidí. Následně pogromy na židy v Křišťálové noci si týkaly rovněž i Sudet. Co se odsunutých lidí z pohraničí týče, tak dle odhadů jich bylo 160-250 tis. Do toho není započítáno asi 57tis státních zaměstnanců. Samozřejmě odhady se liší, protože v případě státních zaměstnanců, tito se nemuseli hlásit ve sběrných táborech. A odsun není pravda, že by se prováděl ve formě, že si mohli Češi vzít vše. Týkalo se to jen movitého majetku a jen v případě, že jim Němci dali čas na sbalení. Často Češi museli odejít po lhůtě 2 hod !!! Ti co v pohraničí zůstali, měli možnost opce. Nicméně ti co odcházeli, většinou k tomu měli důvody. Bylo jim vyhrožováno fyzickou likvidací, nebo byli jiného politického smíšlení atd. Pro řadu z nich by se tak „zůstat“ rovnalo rozsudku smrti, nebo ekonomické smrti. Potom, jaký teror SdP od 1935 v pohraničí rozpoutával, bylo otázkou odvahy jedince, jestli je ochoten v pohraničí, kde také žil třeba X generací, zůstat. O tom, že Němci ihned od října na obsazeném pohraničí zakázali české školy, úřady obsazovali Němci, zákaz spolků jako Sokol, zákaz českých novin atd. o tom ani nemluvě. By mě zajímalo, kdo z vás potomků sudeťáků, by to vydržel, když by jste byli v roce 1938 na té druhé straně. My Češi jsme vás nevyháněli. Beneš naopak na požadavky SdP přistupoval. Ale Henlein a K.H.Frank měli z Berlína jasné instrukce. Požadovat po čs.vládě vždy tolik, aby SdP nebylo nikdy uspokojeno! Viz. záznam z porady z Berlína 28.3.1938. SdP tak nemělo zájem řešit svou otázku jiným způsobem, než včlenění pohraničí do říše a rozbití zbytku ČSR. Ostatně kdo z vás četl Main Kampf, tak věděl, jakou cestou se Hitler chystá proti ČSR vykročit. Mohli jste to zastavit, mohli jste to tušit. Neudělali jste to.

  Přidej komentář

  Napište zde svůj názor nebo komentář,...
  Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!