České Petrovice

29. března 2011 od  
Sudety Německý odsun

Partyzánský soud v Českých Petrovicích vykonaný na Německém obyvatelstvu dne 25. května 1945.

Časně ráno 25. května 1945 byla obec obklíčena partyzánskými jednotkami, které byly dislokované v Těchoníně. Mimo jiné také přijela část čety „Červené eso“ (přijeli autobusem s namalovaným červeným esem). Všichni muži od patnácti do sedmdesáti let byli odvedeni ke kostelu a tam na kraji silnice (naproti hospodě Pácha čp. 152) byl postaven „soudní stůl“. Tam zasedli velitel partyzánů, za MNV Josef Voksa čp. 144 a Josef Doleček čp. 121. Po zjištění jmen byli Němci roztříděni na pravou a levou skupinu. Češi museli jít domů. Levé skupině byla napsána na záda čísla do deseti do padesáti a ihned se začalo se sadistickými hrami. Podával se obraz Hitlera, který byl partyzány popliván a Němci to museli olízat, vzájemné bití, válení po silnici při bití a kopání – toto potkalo hlavně Němce z pravé skupiny. Levá skupina se zatím „vyplácela“. Němci si museli lehnout přes sud, který si s sebou partyzáni přivezli. Jeden partyzán držel hlavu, druhý nohy a třetí vyplácel podle čísla, které měl trestaný napsané na zádech. Bylo vypláceno spíše více než méně. První byli biti s vyššími čísly, celý soud se odehrával podobně jako tři dny předtím v Mladkově a v Králíkách a předtím v Červené Vodě a Lanškrounu. Surovost a bezcitnost měla sadistický charakter. Němci, kteří při trestání upadli do bezvědomí, byli poléváni vodou a někteří byli nataženi do potoka a drženi pod vodou. Biti byli hlavně ti, co byli později oběšeni. Někdo z partyzánů navrhl, aby Němci byli pověšeni hlavou dolů, pod hlavu jim postavit hrnec s benzínem a podpálit. Ale k tomu již nedošlo, protože kolem jedenácté hodiny byl řídící místní školy Bittner zasažen holí do čela, až mu hlava praskla a horní část lebky se posunula o 2 centimetry dozadu. Nato zařval velitel na dotyčného partyzána: „Co děláš, přece ho nemůžeš tak rychle zabít! Honem jej oběste, aby to ještě pocejtil!“ Tak se také stalo.
Svršky, co ještě měli na těle, byly potrhané a prosáklé krví, i někteří partyzáni byli zamazáni od krve. Děsivý křik se rozlehal po celé vesnici. Byl to bolestný nářek týraných a řev partyzánů. Jeden, co to přežil, vyprávěl, že mu to připadalo jako tanec v pekle a všude čerti kolem… Když bití začalo, tak přísedící Josef Voksa na protest odešel do úřadu MNV v kasárenské budově, protože už to nemohl vidět. Josef Doleček prý také chtěl odejít, ale byl nucen tam zůstat. Bylo mu vyhrožováno, že půjde mezi ty týrané Němce. Pak začali věšet k nepoznání předtím ztýrané Němce.
Jako třetího věšeli Františka Dolečka, který se za války psal Franz Doletschek (byl to invalida z 1. války). vrátil se domů bez nohy a přísedící u soudu J. Doleček byl jeho bratranec). Když mu navlékli smyčku a odtáhli židli, tak se větev, na které visel, ulomila. František Doleček pak prosil na kolenou, aby jej ušetřili, ale žádný neprojevil lítost a hned jej oběsili na vedlejší větvi. Mezitím již „vyřízení“ odsouzení museli kopat hrob, farář jim určil pravý roh kostelního hřbitova nahoře (nesvěcená zem, kde se pohřbívali sebevrazi, neznámí apod.) Když byli asi 50 cm hluboko, partyzáni rozkázali na tomto místě přestat a kopat za hřbitovní zdí ( asi o šest metrů dál) Vykopala se jáma asi 2,20 x 2 x 1,5 metru hluboko.
Když věšení kolem poledne skončilo, poslali starého nahluchlého Albína Schrollera čp. 147 domů. Když poodešel o pár metrů, tak si pro sebe asi trochu hlasitěji řekl: „ti nejsou o nic lepší než Hitler“. Jeden z partyzánů to uslyšel, vzal jej zpět a hned jej oběsili – to byl sedmý. V tu dobu přijížděl místní dvacetiletý český kovářský pomocník Trčka z Krčmářovy kovárny na rozcestí na Čihák a ukázal veliteli partyzánů na těžce zbitého (po padesáti ranách bejkovcem) Franze Tomanna čp. 57 se slovy: „Proč jste tu svini ještě neoběsili?“ Ale velitel rozhodl: „věšet se už nebude, ale dejte mu ještě dvacet“.
Odpoledne bylo všech sedm oběšených z kaštanu před hostincem uříznuto, částečně odneseno a částečně po zemi odtaženo do hrobu za hřbitovní zdí. Když už byli všichni v hrobě, přijelo auto s partyzány a přivezli veterinárního dozorce Heinricha Rindta z čp. 144. Při neustálém mlácení jej přivedli k hrobu a tam jej střelili do hlavy tak, že krev a část mozku potřísnily vedle stojící osoby. Pak spadl sám do hrobu. Potom byli mrtví posypáni nehašeným vápnem a zaházeni. Místním Němcům bylo přísně zakázáno tam chodit.
Partyzáni při odjezdu s sebou vzali 6 Němců. Z nich se dva brzy vrátili, dva byli odvezeni sovětskými orgány na Sibiři a další dva beze stopy zmizeli.

Popravení 25. května 1945 v Českých Petrovicích:

Bittner Josef (čp. 27, nar. 1893, řídící učitel)
Doletshek Franz (čp. 43, nar. 1893, trafikant, invalida)
Krtschmarsch Josef (čp 13, nar. 1908, starosta obce)
Pautrsch Adolf senior (čp. 119, nar. 1887, truhlář)
Pautsch Adolf junior (čp 67, nar. 1908, truhlář)
Rind Heinrich (čp. 144, nar. 1899, veterinární dozorce)
Scholz Ferdinand (čp. 62, nar. 1905, tkadlec)
Schloller Albin (čp. 147, nar. 1876, soustružník)

Zdroj: Emil Tojan, Martin Vaňourek – Tak přísahali …

Komentáře

45 komentářů v “České Petrovice”
 1. Zdeněk napsal:

  Je to doopravdy hrozné co se po válce dělo!
  Vím, že Němci se k Čechům nechovali dobře a neomlouvám je, ale stejně tak je neomluvitelné chování, které je zde popisvoáno, bohůžel není ojedinělé.
  Žiji v Čechách (Sudetech) a ještě jsou v obci někteří Němci a mohu říci, že jsou to většinou slušní lidé, se kterými se dá mluvit a hlavně jsou stejní jako mi, mají různé povahy, nálady atd. Tudíž kolektivní vina je nemožná. Myslím, že třeba i odsun bylo špatné rozhodnutí. Uvítal bych Němce, nic proti nim nemám, byli tady již dlouho a byli zžití s okloní přírodou apod. Je to však dávno a tak by bylo navracení složité a prakticky neproveditelné. Já sám se národnostně cítím jak Čechem tak Němcem, Čechem víc, a myslim, že si to nemusí odporovat, žijeme vedle sebe tak proč bychom se nemohli přiučit od toho druhého. Němci mají lepší silnice, my máme například lepší podmínky pro nevidomé (vodicí linie, systém slepeckých vysílaček, velmi kvalitní výuka orientace, atd.), což pro mně jako majitele bílé hole je podstatné, Němci mají všude uklizeno a pořádek. A takto by se dalo pokračovat…. Je důležité zapomenout (i když to neni lehké) na to co bylo a začít od nuly. Někteří lidé tvrdí, že Češi a Němci jsou jeden národ, pokud jde o Bavorsko nebo Sasko a oblasti, které jsou nám blízké tak určitě.

 2. Karel Kokoška napsal:

  No začal jsem to čist nekde od necele poloviny prečetl jsem kousek udelalo se mi spatne a jedine co muzu teda rict jen to ze nemci byli moc mneci a malo dusledni!

 3. marek napsal:

  No nevím,Němci se vždy povyšovali nad ostatní a obzvláště nad slovany-germánská rasa se považovala vždy jako „nadřazená“a podle toho se od osudného 1938mého roku k nám tak chovali.Tady se řeší pořád odsun a jeho následky po válce,ale to bylo jen vyvolané tím jak se Němci chovali k nám a hněv za vypálené vesnice,tisíce zavražděných Čechů,potlačení naší cti během krvavé války.TAk proč tady nebrečíte nad životy našich mužů,žen,dětí,té naší pošlapané hrdosti a naší ukradené vlasti.Je to sice už dávná historie a dnes je naštěstí vše v pořádku a národní hrdost nám občas potlačuje jen malinko v určitých věcech EU a doufám,že nikdy se nebude opakovat ty hrůzné roky kdy ta „nadřazená“rasa chtěla ovládnout nejen Evropu,ale celý svět-jen se zeptejte co by vám na „mírný“odsun po Benešových dekretech řekli ti kdo přežily ty opravdové hrůzy v MAdhausenu,Osvětimi,Dachau a jiných koncetračních vyhlazovacích táborech!!!

 4. Standa napsal:

  Sudetští němci si můžou zrovna na něco tak stěžovat jak byly nespravedlivě vyhnáni. Samozřejmě toho minima co nebylo v SDP, chovali se slušně a neměli s nacismem nic společného, je mi líto, ale 99% sudetskejch Němců bylo s Henleinem a Hitlerem. A těch mi rozhodně není líto a odsun schvaluju a tyto události jsou jen malinkou kapkou v moři co Němci provedli nám, Čechum !!! Co Lidice a Ležáky!!?? Co koncetrák v Terezíně? Co třeba popravení většiny armádních generálů!!?? Popravení tisíců Čechů. Během protektorátu bylo Němci zavražděno přes 200 000 nevinných lidí. Už jenom tohle jsou pro mě největší zvěrstva, který nemaj obdoby. Co Hitlerův plán po válce nejschopnější Čechy zotročit a zbytek odsunout na Sibiř nebo vyvraždit. A kecy typu, že všichni Němci nebyli s Hitlerem neberu. Všichni Němci věděli o Hitlerových plánech o koncetračních táborech a nadšeně s tim souhlasili. Co třeba v září 38 provedli oddíly Freikorpsu v Habartově? Že tam vyvraždili četnickou stanici, manželky četníků tam zbily do bezvědomí. To už radši nevíte nebo nechcete vědět co? Co jednotky Stráže Obrany Státu? Henlainovci je zajímali a přetahávali přes hranice do německa, kde je mučili a věznili. Co třeba na jižní Moravě, kde sudetoněmecké obyvatelstvo utvořilo kolem ustupujících československých vojáků uličku a zasypávali je nadávkami, urážkami a plivali na ně? Tohle je jen úryvek z událostí co 8. října 1938 „chudinky“ Němci provedli: „8.října 1938: 14. mobilizační den.
  V 2:30 – zajišťovací sledy čs. jednotek opouští svá postavení v Krkonoších (V. pásmo).
  Dopoledne – z Břeclavi odchází čs. státní policie.
  U okresního úřadu Mikulov zabránila německá armáda s ordnery Freikorpsu v odjezdu třem autobusům s četami SOS, které se odtud přesunovaly do vnitrozemí. Jednotliví příslušníci SOS byli vytahování z vozidel, tlučeni pažbami pušek a kopáni, odvlékáni do budovy okresního úřadu a zde po týrání vyslýcháni vojáky a gestapem. Po ověření osobních údajů byli propuštěni.
  V Českém Rudolci západně od Dačic napadla a odzbrojila jednotka SS družstvo SOS, které opouštělo svá postavení a odcházelo do vnitrozemí. Těžce zraněn a zajat byl strážmistr četnictva Josef Zukal.
  des. Vojtěch Ret zavražděn u Nové Vsi, št. strážmistr Jaroslav Louda zastřelen u Nové Vsi.“ Styďte se !!! Bejt Němcem tak mlčim a šoupu nohama a ještě se neozývám jakej jsem chudák. My jsme válku, ve který zahynulo přes 60 000 000 miliónů lidí nezačali a tohle vám celej svět nikdy neodpustí a já osobně taky ne…

 5. Michal napsal:

  Lidi pokud vím, tak za hrůzy války můžou ti, kteří ji zpunktovali a ne obyčejní lidé! Tak jaká pak kolektivní vina. Co takhle odsunout komunisty na sibiř? Kolik Čechů by tu asi zbylo. Že? Nejdříve si prostudujte historii a složení obyvatelstva v ČSR a pak suďte. Například, kdo kam patří. Také se podívejte, jak naše pohraničí vypadá po příchodu nového obyvatelstva.

 6. Michal napsal:

  Pane Marku, když už jste nám to tak vysvětlil, jak víte, že jste slovan?

 7. Michal napsal:

  Když jen obviňujete původní obyvatele. Proč třeba se na to nechcete podívat i z druhé strany? Jak asi bylo těm lidem po příchodu Čechů? Jaká omezení, konfiskace majetků… se děla. Suďte až o tomto problému budete něco vědět. Nehledejte problém jen v 2 válce a už vůbec ne jednostraně. Podívejte se na národnostní složení jaké po staletí bývalo na území dnešního Česko-Slovenska.

 8. Hynek napsal:

  No je to hrůza, nic méně by mě zajímalo, kdo byli vlastně ti umučení. Neměli někteří z nich také umazané ruce od krve? Ty bych rád od nevinných obětí oddělil.

 9. Roderich Bogner napsal:

  Ale pane Hynku, vždyť tam máte na konci článku jmenný seznam i s povoláními těch obětí: řídící učitel, trafikant, truhlář… Prosím Vás pěkně – bez ironie – čtěte vše důsledně až do konce, jinak ta naše diskuse nemůže být seriosní. Myslím, že každému soudnému čtenáři těchto statí je zřejmé, že se zde nelká nad osudem např. sadistických dozorců z koncentračních táborů nebo příslušníků gestapa, kteří byli někde brutálně lynčováni davem. I když i v těchto případech dá rozumný člověk přednost řádnému soudu a civilisované formě potrestání. Články publikované na těchto stránkách mají dle mého mínění za cíl ukázat hrůznou tragédii jednoho lidského společenství – sudetských Němců. Etnika, jež se vůlí osudu ocitlo v konfliktní a sporné geografické oblasti a jež si svůj mimořádně smutný osud nezasloužilo.

 10. Jaroslav Dlouhý napsal:

  no, buďme rádi, že tzv. sudetští Němci byli odsunuti. Dneska by jinak možná byl již za námi druhý „Mnichov“.
  Českoslovenští Němci si bohužel svůj osud zasloužili.

 11. Hynek napsal:

  Pane Bognare, to povolání vcelku nic neříká o (ne)angažovanosti těch lidí. To byl taky na Rejvízu jeden hospodský, který byl členem NSDAP (a to znamenalo automaticky, že podporoval zločinný nacionální socialismus finančními členskými příspěvky) a aktivním nacionálním socialistou. Z jeho povolání bych nic nepoznal. Zvlášťe mi vrtá hlavou ten starosta – jinak bych to sem ani nepsal. Bylo by prostě dobré oddělit zrno od plev a stanovit zhruba počty nevinně postižených lidí a nikoliv je shrnout do jednoho pytle i se zločinci – to si ti nevinně potrestaní lidé dle mého nezaslouží.

 12. Libor Ritter napsal:

  Ja si myslim ,ze by bylo na miste se za tyto ciny omluvit . Neni urcite spravne pouzivat system ,,oko za oko,, . Hazet Sudetaky do jednoho pytle s nacisty je presne tak nespravne jako hazet poctive Cechy do jednoho pytle s Komunistickou Stb. Co se tyce Benesovych Dekretu jsem uplne prekvapen jak s nimi vetsina lidi souhlasi aniz by jim rozumela . Neni to nic jineho nez verejne nabadani k vrazdam a nasili na nevinnych lidech. Ano vetsina ted rekne ,,vdyt oni take ,, ale o to jde . Vzdyt Cesi tvdi ze jsou lepsi,tak proc ta odveta ?? Vzpomente si na Dr. Ludmilu Horakovou , popravili ji Naciste ??

 13. Filip M. napsal:

  Pane Rittere, pokud byste znal historii dotycneho dekretu, tak byste vedel, ze byl vydan se zpetnou platnosti a prohlasil ciny jinak trestne, za beztrestne, pokud se staly za v jasne vymezenem casovem odbobi po osvobozeni republiky (presny text si jeste najdete sam). Cili zadne nabadani k vrazdam, jak se nam snazite vsugerovat. To, ze je to pausalne spatne, a lide pachajici zlociny meli byt potrestani, s tim snad souhlasi kazdy soudny clovek, ale byl to proste produkt sve doby a stihat dneska tyto osoby je nemozne. Moralni odsouzeni si ovsem naprosto zaslouzi, nikoliv vsak stylem fanatickym a pausalnim odsouzenim celeho naroda. Vetsina Cechu jiste nikoho na ulicich neubijela, stejne tak jako vetsina Nemcu neubijela Zidy, ackoliv na to meli narozdil od Cechu povoleni v ramci zakonu.

 14. Roderich Bogner napsal:

  Překrucujete to, pane Filipe M., jak se dá. (Nic osobního proti Vám.) Jak to, že Češi – podle Vás – neměli povolení v rámci zákonů?! Jistěže měli! Vždyť benešovci už dávno před květnem 1945, tedy ještě v hluboké emigraci, vyhlašovali, že s Němci v Čechách bude po „osvobození“ velmi krutě a krvavě naloženo. Největší etnický pogrom v českých dějinách – tzv. „Pražské povstání“ 5.-9. května 1945 – bylo ve značné míře iniciováno krajně štvavými výzvami z oficiálních míst (Česká nár. rada) prostřednictvím pražského rozhlasu. Po zbytek jara a celé léto r. 1945 byli pak Němci „nehájenou lovnou zvěří“. Každý Čech, který chtěl nějakého Němce zavraždit, tak mohl učinit bez obtíží. A mnozí, velmi mnozí tak činili, za většího či menšího přizvukování celého národa. Tento stav, jenž existoval de facto, byl pak Benešem dodatečně posvěcen i de iure. Naproti tomu není nic známo o tom, že by za Hitlerovy vlády bylo kterémukoli Němci ze zákona povoleno zabít kteréhokoli Žida, jak Vy píšete. To je nesmysl! Židy měly „na starosti“ orgány zvlášť k tomu určené, které jim mohly ubližovat. Avšak ani to se nedělo ze zákona! Máte-li na mysli Norimberské rasové zákony, pak ty pouze stanovily, kdo má a kdo nemá být považován za Žida a samozřejmě vymezily celkově protižidovské ladění státu. O právu etnických Němců na zabíjení Židů nebylo v žádném německém zákoně nic a proto se tyto činy také děly tajně, za zdmi koncentračních táborů, věznic apod. Naproti tomu genocida Němců ze strany Čechů se odehrávala zcela veřejně. A Benešovy dekrety jsou ve svém otevřeně pogromistickém znění bezpochyby světovým unikátem!

 15. Jan Novák napsal:

  Dělal bych to samé a brutálněji. Jako každý jiný s MP44. V 45 pozabíjeli německé děti v uniformě půl školy naproti-Praha 10, Čechy vzali jako rukojmí, zastřelili i ruského parlamentáře.
  Než na školu zaútočili četníci a rusové(proti kulometům) tak hodily mezi Čechy v jedné třídě granát.
  Na mosazné desce jsou jen příjmení aby se tam všichni vešli.
  Spratci pod 16let, co nebyli zabiti při útoku byly poslání bez trestu domů.

  I když vláčet chromého německého posunovače na dráze v pytli za autem až na smrt co měl uniformu jen na zahřátí není moc humánní.

 16. egoist napsal:

  Sugestivně popsané. A životů nevinných lidí je jistě velká škoda. Ovšem nějak mi v tom popisu chybí ,proč bylo usmrceno zrovna a právě těch 7 a ne někdo jiný. Jistě bylo v obci víc, jak 7 dospělých německých občanů. Pokud byly konfidenti gestapa či jiné nechutnosti, neměl bych s tím problém..Samozřejmě i tak by byl způsob provedení z dnešního pohledu neetický. To můžeme ovšem říct jen mi, co jsme hrůzy války nezažili..

 17. Okal napsal:

  Osvětim, Terazín, Majdanek, Buchenwald , LIDICE, lEŽÁKY, a stovky dalších zločinů po celé Evropě.

  Nedivme se tomu,že si tehdy takovýmto nehumálním způsobem, vyřizovali nashromážděnou zlobu ty něktří rádoby partyzáni. A tehdejší činy nelze poměřovat dnešní dobou.

  Sháním z té doby jména účastníků „LIDOVÉHO SOUDU“ z května 1945 z Mladkova okr. Ústí nad Orlicí. Kde „čistila“ skupina ALFA 1 vel. Alfonse Koblížka . z Těchonínských kasáren .

 18. emanuel haag napsal:

  Česi sa po vojne utrhli z retaze a robili tie isté zverstva ako Hitler.Vela sudetskych nemcov cez válku pomahali čechom prežit hruzu,stači si pozriet film Habermanov mlyn,ktory je natočeny podla skutočnosti.Jednoznacne,odsun sa mal uskutočnit na úrovni inteligentneho národa,čo česi nespravili a zaradili sa tiež medzi pomstichtivy národ.

 19. marek napsal:

  Co třeba film Lidice?myslíte že skopčáci trpěli tak jako češi?Ti kteří pomáhali čechům během války tu mohli zůstat a nebyly odsunuti a jelikož jich bylo opravdu hodně hodně málo tak skoro všichni ti hnědokošiláci a rozvraceči naší vlasti byly odsunuti-ti slušní němci tu mohli zůstat a zůstali!

 20. emanuel haag napsal:

  Poznam par nemcov,co tu zostali a vy komouši ste im spravili peklo na českej zemi,vaše chovanie sa zhodovalo v tej dobe s hitlerizmom a stalinizmom,co sa vam dalo,zabili ste alebo zlynčovali a vidim,ze ty by si Marku patril k nim,cize k vrahom,pretoze po kapitulacii Nemecka to zabijanie boli uz vrazdy.

 21. emanuel haag napsal:

  Este k tym Lidiciam,ten atentat bol odsudzovany samymi občanmi Lidic,bol to nezdareny atentat,organizatorom nezalezalo na občanoch Lidic,vedeli velmi dobre co bude reakcia nemcov,co bude nasledovat po uskutočnení ich nezmyselneho aktu. Mali nejake Lidice a obyvatelstvo v paži,portebovali sa nejak zviditelnit a ukazat,aky silny odboj je v čechach.Marku,tvoje prejavy co tu ukazuješ,su mi na smiech,za valky sa robili zverstva na oboch stranach,nehajim Hitlerizmus,no po ukonceni vojny sa mal odsun uskutočnit s ludskym rozumom,ukazat svetu,že česky národ je viac ako Árijska rasa,no tupost zvitazila a zaradili ste Sa po bok Pomstichtivcov a vrahov,po kapitulacii,kazda smrt civilneho nemeckeho obcana bola sprosta vražda.

 22. Michal napsal:

  Súhlasím.Maroš, choď do kelu, slušne povedané!

 23. Martin Meisser napsal:

  To co jsme četl,je opravdu typické pro český národ,dělat hrdiny,a to byli ti,co pod rouškou Národní fronty a partyzánského odboje,skrývali svou udavačskou minulost a hojili si svá svědomí.Ano,vždyť tebé slaboch Beneš ,už v Anglii domlouval s Rusami,jak bude vypadat poválečné Československo.A o našem osudu bylo rozhodnuto,už v letech 1940.Tak je patrné,že Beneš byl nejenom slaboch,ale také politikem,který měl jen sedět doma na gauči a jen milně meditovat o tom,jaký by byl velkolepý politik.Sudety byly dány jako darem českými králi za podmínkou,že Němci budou ochraňovat České království,proti v pádu cizích nepřátel.Tudíž je to naše zem a né těch udavačů,co dělali pořádky a rabovali jen ze své ziskuchtivosti a osobního prospěchu,takový lumpové tu byly a žijí stále zde.A tzv.Benešovi dekrety?Ty už pozbyli veškerou účinnost,což potvrzují návrat církevních majetků.Pan Karel Schwarzenberg řekl jasně.Když se má vracet tak všem a ne jen zohlednit jednu skupinu,jako je církev.Meine Vaterland ist Sudetenland

 24. Divoký Bill napsal:

  Pro pána výše co se ohrazuje Habermanovým Mlýnem.Velice by mne zajímalo kdo platí tyto stránky a za jakým účelem.

  http://www.czechfreepress.cz/zona-kultura/lzivy-a-propagandisticky-habermannuv-mlyn-dela-ze-vsech-cechu-nelitostne-bestie-a-prepisuje-historii-tady-jsou-fakta.html

 25. emanuel haag napsal:

  Divoky bill,ty nemas odvahu ani napisat svoje meno,vidim,ze si len ccesky sráč,ktory sa asi boji,ze sa dostanes do problemu,ked sem nieco vloziš. 🙂

 26. Petr napsal:

  Nechci nikoho soudit a ani branit. Jenom se za cesky pristup vuci nemcum stydim. Po valce meli byt kolaboranti a naciste zatceni, odvezeni do taboru ci vezeni a souzeni jako v norimberku. To by bylo na tu dobu nejlepsi reseni. A ne honit po vesnici nejake nemecke sedlaky. To je ubohe.

  Ma tchyne ktera je rodilou sudetskou ceskou mi rikala. Po valce se k nam do mesta nahrnula neuveritelna luza, ktera na ulicich za bileho dne okradala lidi a dokonce nektere i zabili. Byla to chudina z okolnich a vzdalenych obci. Samy zlodej anebo vrah. Mistni cesi dokonce sve nemecke spoluobcany branili, ale nemohli dlouho.

  Ja dodavam. Kdyz nemci obsadili cechy a moravu, neslysel jsem nikdy o hromadnych pogromech na ceske obyvatelstvo toho typu jak to predvedli cesi po valce. Navic musim priznat, ze kdyz slo o to obesit par sedlaku, tak to byli partyzani hrdinove, ale kdyz se objevila mensi ustupujici nemecka kolona wehrmachtu, byla veskera odvaha pryc a partyzani misto aby si opravdu zabojovali s ozbrojenymi nemci, tak se rozprchnuli do lesu.

 27. emanuel haag napsal:

  Krasne vystihnuta odvaha a povaha ceskych povstalcov fašizmu. Po funuse frajeri,kde boli ked bola vojnav plnom prúde?

 28. marek napsal:

  Je to tak,poslední dobou čtu na dikitalizovaných archivech Třeboňského archivu kroniky naší obce i okolní obce které spadaly do sudet,no těžko říct -v období od roku 1938-1945 se čeští obyvatelé neměli zrovna nejlíp a dost jim stěžoval život každý kolaborant a udavač gestapu a jak tak čtu tak na konci války ani samotný wermacht neměl s čechy sebemenší konflikt a nesnášeli se i s příslušníky SS,ale jednotky SS byli zfanatizovaní a absolutně zdegenerovaní vygumovanci kteří měli být popraveni a týráni a mučeni,obyčejní vojáci wermachtu,obyčejní sedláci ze sudet a řádoví němci asi ne,kdo byl udavač na gastapo kdo byl vyznavač nacizmu tak toho řádně odsoudit,zabavit majetek a odsunout či uvěznit a kdo měl na rukou českou krev tak prolít popravou i jeho krev,nebylo moc nacistů co bylo popraveno.Je pravda že byla snaha odsoudit i ty české „vlastence“co vraždili obyčejné němce po válce,ale rok 1948 a komouši a ještě větší lůza než nacisti vše zahnali do autu a nic se nikomu nestalo.Což k tomu říct-snad jen to že buďme rádi že nemáme ani nacizmus a naštěstí ani komunismus,važme si svobody a toho že žijeme teď a né v žádném protektorátu ať z Berlína a nebo 40let z Moskvy.

 29. emanuel haag napsal:

  Ta lúza byl Benes,ten stval a oblboval tupcov z Anglie,ten daval povely na odsuny a vrazdy nevinnych obcanov nemeckej narodnosti. Jednoznacne by patril na listinu zloduchov a vrahov tak ako Stalin,Duče,či Hitler.

 30. walter napsal:

  beneš se zasloužil o vstup Hitlera a Stalina

 31. Ricchochet napsal:

  Válečné a revoluční doby jsou žněmi pro lůzu a psychopaty. Jak na jedné, tak na druhé straně. Normální člověk se nad poraženými povznese. Primitivní polodementní psychopat to využije k primitivnímu jednání. Týká se to jak roku 1938 na německé straně, tak roku 1945 na české straně. I tady v diskuzi pár „hrdinů“, kteří by si bouchli a mají IQ na hranici debility najdete.

 32. Ferina.cz napsal:

  „emanuel haag“ zřejmě nezná slovenské dějiny. Respective válečné a poválečné dějiny svého národa. Kritizuje poválečné postoje Čechů a Moravanů k Němcům a přitom zapomíná na slovenské chování k Maďarům a Židům. Vyhánění Maďarů a zabírání jejich majetku zřejmě proběhlo („v rukavičkách“) a v mezích zákona. A protižidovský pogrom v Topolčanech (dne 24. záží 1945, viz. http://virtually.cz/archiv.php/index.php?art=9272) byl zářným příkladem slovenské „křesťanské“ mírumilovnosti?
  Za to, co se na našem území (v Československu) dělo po válce, nemohou dekrety (tzv. Benešovy dekrety) vydané Košickou vládou Zdeňka Fierlingera. Za to mohou jednotlivci.
  Dekrety měly povahu zákona který byl zapotřebí k rychlé konsolidaci poměrů na našem území. Sloužili „pro bezprostřední potřeby okamžité doby“.
  Za přečtení stojí kniha – „Benešovy dekrety – záměrně živený spor“ (http://www.litdok.de/cgi-bin/litdok?lang=cs&t_idn=p08160).

 33. emanuel haag napsal:

  Si komouš jak repa. Dalsi hňup z radu sučastnych bolsevikov. Je zbytocne sviniam perly hadzať.

 34. Ferina.cz napsal:

  Kde chybí argumenty, zůstávají nadávky a urážky. Ale vraťme se k tématu těchto stránek.
  Když to řeknu hodně drsně: „Němci po válce, ve své podstatě dostali to co chtěli pro nás – pro slovany. Teda, vlastně nedostali, pravda. Slovany chtěli sterilizovat, využít k otrocké práci, posléze je vystěhovat na Sibiř a následně zlikvidovat.* Zlikvidovat! No a slované Němcům umožnili to co vlastně sami chtěli – Rückreise zum Reich – návrat do říše. Sice drsnou metodou, ale… Jinými slovy: Kdo seje vítr sklízí bouři. Němce však postihl jen jarní deštíček. A že by jako národ neexistovali? Bohužel, toho jsem si nevšiml.“

  *viz. dokumenty které byly požity jako důkazy v Norimberském procesu

 35. emanuel haag napsal:

  Si slepy co ine dodat. Vidis len to svoje,hruzu cechov nevidis. Pritom ste celu vojnu udavali a kolaborovali aby ste si zachranili hole zadky. Veskery ekonomicky potencial vlastnili v cachach nemecke rodiny ktore ste vyrabovali po vojne a znicili.

 36. Ferina.cz napsal:

  Stávám se „fanouškem“ slovenského přispěvatele „emanuel haag“. Vyhledávám jeho příspěvky a přitom se vždy dobře pobavím. Ten poslední (z 10. Říjen 2015 (03:46)) zase stál zato. Jak jsem již napsal na jiném místě – neznalost dějin a propaganda plodí absurdity. Proto bych ho tentokrát trochu poučil.
  Nikdo na těchto stránkách netvrdil, že válka, zabíjení, odsuny…atd. je dobrá věc. Soudný člověk to ani tvrdit nebude. Utrpení které prožívají obě strany konfliktu je nehorázně veliké. Stonásobně to platí i o druhé světové.
  Zapomínáme však že neslo jen o zotročení obyvatel na dobytých územích, ale i o systematické vyvražďování celých národnostních skupin či etnik. Cikáni a židé byli také součástí obyvatelstva žijícího (od nepaměti) na našem území. Velké množství z nich se cítilo být příslušníky českého národa. Jakou asi měli hrůzu v očích když je hnali do plynové komory? Dá se toto porovnávat s hrůzou co zažili Němci při odsunech? Bohu žel „dá“. Pouze s tím zásadním rozdílem, že ač první skupinu vraždili „vítězové“ na základě předem stanovených zásad (rozkazů, vyhlášek, nařízení atp.), v druhém případě porušovali „jednotlivci“ (v tu dobu dané) zákony a nařízení. Ptát se dnes co bylo horší?
  Ohledně kolaborantů – doporučuji přečíst si knihu „Borovička, Michael – Kolaboranti 1939-1945 (z nakladatelství Paseka – 2007). Nikdo netvrdí že kolaborace na našem území nebyla. Byla. Kolaborantů byla spousta. Avšak s „Hlinkovo slovenskou ľudovou stranou“ se to nedá srovnávat. Ono tedy, pokud kolaboruje celý stát (viz. smlouva o hospodářské spolupráci mezi Německem a Slovenským státem – ze dne 30. ledna 1940 – tzv. smlouva o branném hospodářství), jednotlivec se za kolaboranta považovat nebude. Mimochodem – Slovenské ozbrojené síly se jako jediný spojenec nacistického Německa podílely v září 1939 na napadení Polska.
  K poslední části příspěvku „emanuel haag“ již není co dodat.

 37. marek napsal:

  Ferina: tak to je velmi trefně napsáno.Emanuel Haag je z mého pohledu velmi zamindrákovaný člověk s šílenou a neskutečnou nenávistí proti České republice,ale ani slovíčko odsuzující fašistické Německo,Slovensko,Maděrsko,Ukrajinu,Italii a oni i Poláci než je Hitler převálcoval napadali a brojili proti čechům.Odsuun obyvatel hlásící se k německé národnosti z ČESKÉHO!území bylo nevyhnutelné a jedinné rozumné řešení pro zachování budoucího míru.

 38. emanuel haag napsal:

  Naopak Marecku. Moravu miluju jsu tam sudety a hodni lidi.

 39. Ferina.cz napsal:

  Přispěvateli „marek“ děkuji za podporu. Jsem rád, že „MÉ“ vidění historie není ojedinělé.
  Ten, kdo nezná minulost, nepochopí budoucnost.

  Doporučuji k přečtení dvě knihy od německého historika Detlefa Brandese*. Je to velmi seriózní pohled i z druhé (německé) strany.
  – ČEŠI POD NĚMECKÝM PROTEKTORÁTEM – Okupační politika, kolaborace a odboj 1939-1945 (Autor recenze – egli: „Velmi solidně se autor vyrovnal i s tak citlivým tématem jako je sudetoněmecká otázka. Dnes, kdy někteří čeští publicisté líčí Beneše jako naprostého démona, Brandes na faktech střízlivě dokládá, že Benešovo stanovisko k případnému poválečnému odsunu německého obyvatelstva bylo naopak zpočátku velmi zdrženlivé. Beneš dokonce počítal i s odstoupením části českého území, aby se snížil počet Němců v republice. Byl to naopak domácí odboj, který pod dojmem situace v protektorátu a chování Němců neustále radikalizoval svoje požadavky a v depeších do Londýna dával jasně najevo, že s Němci se po válce bez ohledu na zahraniční exilovou vládu tvrdě vypořádá. Po atentátu na Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků na tento postoj přistoupily v podstatě všechny české politické síly.“) Praha 1999 – nakladatelství Prostor.
  – CESTA K VYHNÁNÍ 1938-1945 – Plány a rozhodnutí o „transferu“ Němců z Československa a z Polska (Recenzent nezjištěn. – Autor se tentokrát věnuje stejnému časovém úseku z hlediska jednoho speciálního problému. Sleduje vznik a vývoj myšlenky nuceného přesídlení německého obyvatelstva ze dvou států sousedících s Německem až po její provedení po skončení druhé světové války. Brandes se kriticky vyrovnává s veškerou dostupnou literaturou, studuje zveřejněné i nezveřejněné plány, dokumenty a projevy české, německé, sudetoněmecké, ale i britské, americké a sovětské provenience, názory státníků, historiků, politických analytiků, exilových vlád a odbojových hnutí. Snaží se zodpovědět otázku, proč vyhnání německé menšiny považovali za správné či nezbytné i nepochybně demokratičtí politici, jako byli Beneš, Sikorski, Mikołajczyk, Churchill či Roosevelt.) Praha 2002 – nakladatelství Prostor.

  * Prof. Detlef Brandes (nar. 1941) je mezi německými historiky jedním z nejlepších znalců československých dějin. Je dlouholetým vedoucím Katedry pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě na Heinrich-Heine-Universität v Düsseldorfu.

 40. emanuel haag napsal:

  Nezabudnite sa navzajom vyhulit.

 41. marek napsal:

  Inteligebce pana Emanuela Haaga je teď nevím jestli úsměvná a nebo spíše k pláči.Je mi tě moc líto Emane.:-)

 42. marek napsal:

  pardon mělo být napsáno Inteligence-omlouvám se za překlep.

 43. Ladislav Heger napsal:

  Když jsem prabicce řekl ze bych rád navštívil příbuzné z její strany tak se rozbrecela a říkala že Němci jejich vesnici vypálili a jí nezůstal vůbec nikdo …….

 44. Ladislav Heger napsal:

  Jinak musim uznat co se konce války týká byli Němci kabrnaci, u nás v Šumperku popravili měsíc před koncem války 16 lidi, a co by se pak dalo čekat po konci války ze strany Čechů?

 45. Miroslav Ka napsal:

  Velice smutný příběh z Č.Petrovic. Je to ostudné, co dělali rudé gardy a různí samozvanci. Nicméně nesmí se zapomínat, že přesně tohle dělali Němci po celou dobu trvání Protektorátu a přesně tato zvěrstva dělali i koncem dubna a začátkem května 1945. Vedle případu z Českých Petrovic bych tak doporučil dát zase příklad z druhé strany, kdy Němci vraždili civilisty.

Přidej komentář

Napište zde svůj názor nebo komentář,...
Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!