mapa Sudet 1939

25. října 2012 od  
Sudety

Komentáře

23 komentářů v “mapa Sudet 1939”
 1. oleksanrovic napsal:

  sudety se musi vratit němcům!

 2. františek kořínek napsal:

  Pane „olexandrvic“ proberte se, je rok 2013, máme zde stále více se integrující EU. Moc nerozumím tomu, proč by tzv. Sudety měly připadnout Německu. Vždycky to bylo území českého státu. S vyjímkou let 1938-1945. To byla doba, kterou by, myslím si, většina soudných Němců raději vymazala z historie. Ale to byste, pokud jste někdy chodil do školy, věděl. Jinak nemám nic proti Němcům. Dovedu si představit míchání našich národů, jako tomu bylo po celou historii ku prospěchu všech. Ale nerevidujme prosím historii.

 3. Josef napsal:

  byly česko-německé. Vždy to bylo historicky území českého státu, kde jen bydlela většina němců. Jejich odsunu je škoda, to je bez debaty – stát tím ztratil kus sám sebe, kus svých kořenů, své části.

 4. redfox napsal:

  probíráme se ,když projíždím libercem jabloncem a vidím ty secesní domy je mi na blití co jste stím češi udělaly,celý jablonec je jako velké ghetto.byl bych rád kdyby raich znovu obsadil sudety a vzal chalupy rekreantům který si neumí vážit přírody a místo dřevěných oken perou plastový .střechy v plechu.přeji si at vám ty chalupy zpět vezmou a bude genocida taková jaká jste se dopustliky na německém obyvatelstvu

 5. nemo napsal:

  redfox přesně ukázal, proč bylo německé obyvatelstvo ODSUNUTO, proč s Čechy nemohlo dál zůstat a jaký by vznikaly neřešitelný problémy. Děkuji redfox, nemohl jste lépe pomoci najít argumenty.
  Jedinej dobrej Němec je za hranicema. Sledujete, jaký jsem humanista? Za těch 350 000 mrtvých z Čech bych jim mohl přát i něco mnohem horšího. A jak je dále zřejmé, bude z nich neustále čišet určitá hrozba. Jednou budou zase hranice obnoveny a bude klid.

 6. Jozef napsal:

  Pán nemo, moc nevyskakujte. Ste príslušníkom národa, ktorý zasadil Srbskému národu zákerný úder pod pás uznaním odtrhnutia južnej časti územia Kosovsko-albánskou demokratickou narkomafiou. Ačkoľvek s takým blbým komentárom ako redfox napísal súhlasiť nemožno, nemožno súhlasiť ani s tým, čo robíte Vy Češi. Sami sa vystatujete že ste slobodnou demokratickou krajinou a môžte si robiť čo chcete, takže vyhovárať sa na to-či ono ohľadne Vašeho uznaním druhého etnicky vyčisteného albánskeho štátu nemožno, teda nie tak ako kedysi s odvolávaním sa na cudziu okupáciu protektorátu Čechy a Morava.

 7. Hawky napsal:

  Pán Jozef,
  jako příslušník národa kolaborujícího s nacisty a platícího Hitlerovi za každého žida,kterého jste mohli poslat do jeho vyhlazovacích táborů,SI TAKÉ MOC NEVYSKAKUJTE!!!
  Pan Nemo byl ve svém komentáři ještě velmi slušný….

 8. Jarda napsal:

  1) Omluvit bychom se mohli a měli!
  Je to přinejmenším služné, vždyť i Němci se omluvili za své krajany. Přestože se skutečnými válečnými zločinci mají dnes už hodně málo společného.
  2) Kompenzovat odsunuté bychom také mohli.
  Němci také odškodnili totálně nasazené a režimem Třetí říše pronásledované včetně židů.
  3) Pokud to neuděláme pak souhlasíme s tím co se dělo a tedy schvalujeme zločiny proti civilnímu obyvatelstvu.

  Schvalování zvěrstev ani jejich popírání nemám v povaze.

  Proto se rodinám odsunutých Němců omlouvám za své krajany a jejich ostudné a zavrženíhodné chování.

 9. Schoberlovci napsal:

  … myslím, že lze souhlasit pouze s Jardou. Vše je postaveno na povaze člověka. Odpouštět je lidské, ale málokdo to umí. Tohle v nás vychovala totalita. Jsem Čech z německými prarodiči a takových bylo tisíce. Žili tu vedle sebe stovky let, snášeli spolu všechno dobré, ale i zlé, to je přeci život. Narušila to opět politika a přerostlo to v nenávist trvající do dnes…viz.komunikace na této diskuzi. Ke komentáři o stavu domů lze jen dodat, že v nich bydleli lidé bez vztahu k majetku, jenž jej dostali bez přičinění. Nevím jak na Liberecku, ale na jihu Čech to byli Rumuni, Maďaři, zlodějíčci a gauneři a těch pár slušných nemělo mnoho možností za soudruha opravovat domy, jako to dělali jejich původní majitelé. Souhlasím s návratem starousedlíků, ale není již pozdě? Mladí v Rakousku a Německu utíkají do měst a hospodáři vymírají stejně jako u nás… tak jak dál?

 10. Thomas napsal:

  Jinak k tomu odškodnění odsunutých němců bych podotknul,že jsme jediná země,která doposud neobdržela válečné reparace.Kolaborant Havel velkoryse před sjednocením přešel a coby vítězná země podepsal sjednocení..

 11. pepa napsal:

  Dnes jsem se vratil z Decinska, smutna to zkusenost. Po vystupu z hl. nadrzi me privitaly socky, tmavsi lide a opryskane domy. Po te jsem jel MHD k hranicim do Tise. Cim blize k hranicim tim hure, kdysi vznesene domy, tovarny, a cele okoli upada (spise je v agonii). Zemedelstvi jako by neexistovalo,louky zarustaji, pri nejlepsim, jsou sekane na seno. Jak to asi vse vypadalo drive, pred odsunem? Po takove zkusenosti jsem se stydel, co jsme to tak krasne krajine provedli a nejenom krajine, ale take tem lidem. Nakonec se to vse obratilo proti nam. Tato oblast, uz asi nebude nikdy prosperovat, smutne.

 12. josef ritter napsal:

  zdravim obcas ctu komentare jsem ceskej nemec nebo nemeckej cech zadnej sudetak mi dedove a babicky byli a nekteri jeste jso ze smisenejch manzelstvi jejich bratri otcove dojovali ve vseh armadach byli v risske armade wer.v ceske legii v angli byli to bratri a stali proti sobe ten co byl nemecke armade padl v rusku nekde u stalingradu v tresnym praporu jejich otec byl nucene nasazenej na praci v nemecku jen proto ze byl nemec kteraj se hlasil a dal se k cehum to je ze strany otcovo otec jeho matka je nemka otec byl cech ktery se prozmenu dal k nemcum a dal se do wer. kde byl v 1945 zajat v nemecku americkou armadou nejakou dobu veznen a lustrovan jesli nebyl v ss pro propusteni veznen u nas mezi tim jeho zena ma prababica byla 4 cervna 1945 odsunuta i ze 4 detmi i mou babickou v roce 1946 se vratili od me matky jeji otec muj deda spetne slysel tak nemusel do armady ale hlidal tabor kde byli francousky zajatci a staveli domi ve kterych do dnes bydlime ja i mi rodice deda ho koupil v roce 1955 a ja v 2000 tabor se jmenoval alte gizela ,srara gizela dedovo dratr dyl v cizinecke legi ve franci kde uz zustal ma babicka od matky nemka narozena v nemecku ceskym rodicum je z 8 sourozencu 4 se narodili v nemecku a 4 cechah jeden z bratru byl v ss jen chci rict ze z vypraveni mich predku ze tu cesi a nemci zili mezi sebou v poklidu a souladu bidlim na severu v duchcove nemecky dux od roku 1945 kdy dylo odsunuto puvodni obyvatelstvo, jsem zaclo stehovat z celi evropi jen verbes zlodeji a podvodnici dnes tu mame nejvetsi kryminalitu v republice a vse zaclo v roce 1945 po odsunu puvodniho ob. dnes na nas ve svete koukaj jak na zlodeje kdyz reknem ze sme cesi , josef ritter

 13. aglo napsal:

  Proboha kam jsem se to dostala,při hledání mapy RCS mezi 1938-1939?Za prve souhlasim s tím,ze je naše pohraniční zdevastované.Ale to nesouvisí ani tak s otázkou zda češi nebo Němci,ale s tím co tam bylo od 1945-1989 a s tím ze co se dalo, tak se po 1989 rozkradlo a neslo to tam kam bylo potřeba. Mimochodem ono Sasko je také placama vybydlene i presto,ze západní Německo tam nalilo ohromné peníze.
  Za druhé skoro všichni při slově Sudety řeší otázku odsunu němců v roce 1945 a omluvě,vrácení majetku atd. Bohužel nikdo neřeší nuceny odchod Čechů z pohraničí v 1938.Bylo to ještě horší,protože to bylo dříve než odsun němců. Češi válku nezačali a bohužel jak se říká “ kdo s čím zachází s tím také schází“.

 14. Jiří napsal:

  Dobrý den
  Komentáře jsou smíšené,tak jako pocity ohledně sudet.Jak pak vracet majetek,kde je ten český majetek co si němci nakradli u nás za války,zdevastovali území,ničili-zábíjeli ne vinné lidi.Jaká je to vlastně drzost přijít k někomu a bez důvodně ho zprovodit ze světa.Atˇ odškodní oni nás za zmařené lidské životy.Jenže český život našich Babiček a Dědů nejde vyčíslit,jakožto život.Neměli se na nás opovrhovat a napadat a mohli to žít dál.Pokud vím tak jsme tu válku nezačali,pouze jsme se bránily.No a vidíš,zase s našli kolaboranti kteří by chtěli vracet majetek.

 15. Alois Rott napsal:

  Žádný z nás se nedokáže vžít do doby našich předků.Každý je jedinec který je ovlivnován co četl,viděl,slyšel!!!
  Sudety.pohraničí….bylo několik století osídlováno německou menšinou,kde vyrůstají potomci a do r.1918 se Čech do Sudet moc nestěhoval.Sudetská menšina vlastně byla označována až po vzniku ČR.
  Pocit,že Sudety je domovina byla po staletí zakořeněná,kdyby to bylo obráceně i Češi by to tak vnímali!!
  Po vzniku ČR vláda má v programu Sudety osídlovat českým lidem( NEŘÍKÁM ŽE UŽ TAM NĚJACÍ NEŽILI) Začalo se roztahovat a co starousedlíci budovaly desetiletí si činili nároky kdo to pak měl cítit jako drzé roztahování?!! V r.1933 kdy byla založená strana Nacionální Socialismus rodáci se obraceli o pomoc,nikdo netušil,kdo a jak toho využije a zneužije pro válku a prohloubení nenávisti.Nehodlám tu psát referát,jen jsem napsal pocity předků které se uchovávají budoucím pokolením.A.F.ROTT

 16. Rudolf Bauer napsal:

  No je mi líto toho že jsme byly tak krutě odsunutý a když mí předci byly Němci.Je mi i líto toho že lidi odvedly všechny,mí rodiny zpátky do Německa moc mně to bolí a každí z některých obyvatel České Republiky mi po výdaj táhni Němče a jiný se mně za stávají,no mám strach tu bydlet ale hold se s tím musím naučit žít.
  Mí před si děda a babička byly ze Sudet dnešních Litoměřic,kdy právě začal od sun Němců spět do Německa.Děda žil jako poctivý Němec a babička také ale lidi je tu nechtěly.

 17. Jaroslava Kolaříková napsal:

  Nejsem věřící, ale vím, že něco mezi nebem a zemí existuje. Někdy mám chuť se za nás i budoucí modlit /ačkoli to neumím /. Kéž bychom se dokázali povznést nad minulost, ale s pokorou !
  Všechno to moc bolí, vím. Ale co tu necháváme do budoucna? Žalování, křivdy, zlobu a stejné bolavé vzkazy? Vzpomenete si na třicetiletou válku? Nebo na Nepoleonské války? Stejně tak budou všichni vnímat 1.a 2.sv.válku. Za 100 – 200 let budou obyvatelé vše vnímat podobně. Všichni jsme oběti válek.Ale je třeba předávat planetu našim budoucím. Jaká bude? Jestli nějaká k žití bude…
  Mrzí mě, že politici neřeší, co by řešit měli. Nevnímají nás, obyčejné…

 18. Roman Havlíček napsal:

  Přečetl jsem si na české Wikipedii všechny články o divokém odsunu Němců z ČSR a byl jsem zcela v šoku. Četl jsem to bez přestání celý víkend a slzy mi tekly po tváři. Nebyl jsem schopen slova. Bylo mi z toho velmi zle. Stydím se za některé Čechy. Nechápu, jak to že naše děti o tom nemají nic v učebnici dějepisu. Budu žádat příslušná místa o vysvětlení. Sebereflexe je nanejvýš nutná. Tím neomlouvám zločiny nacismu. V každém národu se najde určité procento bezcharakterních grázlů. Němci měli SS a my zase Rudé gardy, které se mstily na často nevinném německém obyvatelstvu. Omlouvám se všem nevinným německým rodinám za divoké nelegální vyhnání, bití a okrádání na jaře 1945 a dále za legální ale necitlivý odsun na podzim 1945. Názory o kolektivní vině 3 milionů Němců v našem pohraničí naprosto odsuzuji. Stejně tak výzvy prezidenta Beneše k vylikvidování Němců. Jsem pro národní usmíření.

 19. intago napsal:

  Dobře jsme udělali, že jsme je odsunuli. Ohrovali nad námi nos, cítili se nadlidi. Pamatuju, že i ti neodsunutí, byli antifašisti, neuměli česky! Byl to stát ve státě, který byl bezpečnostní hrozbou.
  Ostatně většinou padli na východní frontě, neměli tam co lézt…

 20. Radek napsal:

  Pane Havlíček,
  mě je zle z Vás ne z odsunu sedeťáků. Co říkáte na odsun čechů z pohraničí?Co těch 360 000 čechů, kteří byli popraveni, usmrceni i rukou sudeťáků, kteří chtěli do jejich tisícileté říše. A co říkáte na plán likvidace Slovanů fašisty, včetně nás?
  Já se omlouvám všem těm padlým a odsunutým za Váš nehorázný příspěvek a Vaše krokodýlí slzy za „chudáky odsunuté sudeťáky“.

 21. Alena napsal:

  Už u zvířete je jasné, že si chrání své teritorium….tak nevím

 22. Hans napsal:

  Podívejte se raději na současný stav. Jak se na nás dívá a chová se k nám dnešní Německo?

 23. Jiří Daňhel napsal:

  Hledal jsem mapu Sudet a našel jsem tuto diskusi. Je to jedno z témat, u kterého se říká „Co hlava, to názor“. Když se podíváte do historie, tak problém soužití nejen Čechů a Němců tu byl snad co archívy existují. Proč si nepoložit otázku, jak to bylo se soužitím na Polské hranici, jak to bylo na Maďarské. Těch otázek je mnoho, stejně tak, jako bylo a je mnoho smíšených manželství. Pamatujete si nedávnou dobu, kdy se u nás hanlivě mluvilo o Vietnamcích? Souhlasím s tím, že vyhnání kohokoliv z jeho domova je špatné. Nevyhýbám se slovu „odsun“, který byl tehdy nazýván jako „transfer“, nebo také „evakuace“. Nechybí vám tu také zmíněná vina vítězných mocností, které si svým souhlasem s odsunem zametli před svým prahem a vyřešili do budoucna své problémy? Copak Britové neměli letité zkušenosti s „trasfery“ obyvatel v koloniích? A pokud namítnete, že se jednalo o „divoký odsun“ mohu namítnout i já, že zabrání Sudet Němci nebylo také zrovna s pravdou a láskou k Čechům. Pokud to shrnu, tak německá menšina svým požadavkem na připojení se k Říši tenkrát propásla svoji skvělou budoucnost ve společném státě. Mohli jsme jako malý stát být na špičce. A v současné době stačí skutečně málo – navázat kontakty, organizovat přátelská setkání a pak zjistíte, že Němci už také mají dost toho věčného vzpomínání na křivdy, protože žijí budoucností svých dětí a vnuků stejně tak, jako Češi. No, snad jsem tady někoho neurazil nebo nenaštval.

Přidej komentář

Napište zde svůj názor nebo komentář,...
Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!