Náchod 1945

30. března 2010 od  
Sudety Zajatci

Svědectví Adama Ehnenharda ze dne 27. 5. 1945.

Do náchodského pivovaru bylo přivezeno 200 zajatých příslušníku SS. Byli mezi nimi většinou mladí chlapci. Byl jsem svědkem, jak byli brutálně vražděni od českých civilistů, na vraždách se podílelo i několik žen jejichž jména znám. Tito příslušníci SS byli strašným způsobem pomocí nožů a dýk včetně pažbami pušek zavražděni. Ještě žijící byli poléváni benzínem a upáleni. Já musel pomáhat mrtvoly nakládat na auto a házet je do masových hrobů na náchodském zámku.

Němci zmasakrovaní 10.5.1945 v Náchodském pivovaru.

Be Sociable, Share!

  Komentáře

  94 komentářů v “Náchod 1945”
  1. Kája napsal:

   Pocházím z Náchoda, že se tu děli po válce taková zvěrstva jsem netušil. Chudáci vojáci. Na to že měli mít status válečného zajatce dopadli jak prašivý zvířata.

  2. Jiří Kuklišín napsal:

   Dobrý den,
   co se týká masakru lidí v náchodském pivovaru, tak jsem slyšel, že tam byli také piloti z letiště v Hradci Králové. Jistý náchodský řezník, který tam německým ženám uřezával ňadra a vojáky nutil s noži zápasit na smrt, tak tahle perverzní zrůda dostala po válce za zásluhy dům po němcích. Nedávno prý ještě žil. Jedno je jisté, žádný koncentráčník by se takto nechoval.

  3. Václav Hlavatý napsal:

   Myslím si, že to je celé jen sudetoněmecká propaganda. Je možné, že se nějaký blázen našel, který v době okupace měl plno v gatích a po okupaci si léčil mindráky, ale myslím si, že k řadě násilností došlo jenom proto, že si mnozí Němci neuvědomili, že prohráli válku, kterou způsobili, včetně ohromných zvěrstev, a po osvobození pohraničí v květnu 1945 pokračovali v násilném „partizánském“ odporu. Ty „české“ násilnosti byla reakce na mnohé násilné akce německých Werwolfů.

  4. Václav Hlavatý napsal:

   SS byla zločineckou organizací, která se dopouštěla největších zločinů. Pochybuji, že by mezi SS v náchodě byli ve větší míře ženy, proto kecy o uřezávání ňader ženám považuji jen za absurdní lhaní nacistických zločinců. Jedna věc jsou kecy typu „slyšel jsem“, něco jiného je důkaz.

  5. Václav Hlavatý napsal:

   Zpráva o propuknutí pražského povstání doráží 5. května 1945 i do vesnice Leskovice nedaleko Pelhřimova. Leskovice, důležité svou polohou na strategické železniční trati Jihlava-Tábor, ustavují svůj Revoluční národní výbor. Vesnice s 220 obyvateli byla již od podzimu 1943 v kraji místem, kde se ukrývali sovětskoruští zajatci, ale také partyzánské skupiny s výmluvnými názvy TÁBORITÉ nebo ZA PRAHU. V březnu 1945 vzniká i ilegální RNV. V květnových dnech mají i Leskovice německou posádku, zhruba 50 převážně německoslovenských vojáků vedených důstojníkem SS. Leskovečtí, povzbuzeni zprávami z nedalekého Sovova Pacova, o jednáních s Němci a jejich kapitulaci, usilují o totéž s těmi „svými“. Pelhřimovská německá posádka, která se o těchto krocích dozvídá, neváhá. ….
   První okupanti se objevují týž den kolem 18. hodiny. Zůstává po nich několik zapálených stavení a osm zastřelených leskoveckých mužů. Ti, kdo doufali, že tím vše končí, se mýlí. Druhý den, 6. května, se vše opakuje. V horším provedení. Tentokrát za nacistickými vrahy zůstává 31 vypálených chalup (7 dalších je ohněm těžce poškozeno) a 25 mrtvých. 6 skupin, do nichž byli zločinci rozděleni, zastřelí každého, kdo podlehl naivitě a vrátil se do vsi. Zprávami o masakru je otřesen i velitel německé pacovské vojenské posádky. Přijíždí však pozdě. Je po všem …..
   Pamětníci Stanislav Pech, jemuž nacisté zavraždili otce a bratra, a Václav Hrdoušek vzpomínají na mrtvé obyvatele, které znali, na sousedy, jimž viděli doslova do talíře. Klasickým případem je komunistická rodina Pavlů: otec byl zaživa přibit hřebíky za ruce na vrata stodoly; takto bezmocný přihlížel zprvu znásilnění svých dvou krásných dcer a ženy a následně i jejich zastřelení. Naivita a neschopnost účinně se organizovat (v Květnovém povstání velmi častá) se vymstily víc, než kdo mohl čekat. Jméno velitele komand-pachatelů těchto hrůzných činů bylo a je známé: kapitán (hauptsturmfüherer) SS Walter Hauck.

  6. kryštof Abele napsal:

   Můj otec mi vyprávěl,že jednou když pochodovala Hitlerjugend,nezůstal stát na chodníku..okamžitě vyběhli dva příslušníci a zfackovali jej..povalili na zem a skopali….obyčejného českého kluka.

  7. radek napsal:

   K Náchodu doporučuji k přečtení – Sádlo, V. – Bělovesská tragédie – tenká ale hutná knížka, která bez zbytečných emocí z jedné či druhé strany, popisuje celý incident se všemi souvislostmi.

  8. Petr napsal:

   Ženy v SS, to není výmysl. Má prababička mi to kdysi vyprávěla. Když jednotky SS prchaly přes Českou Skalici, v jejich řadách ženské byly. Minimálně v těch jednotkách, které táhly přes ČS, logicky tedy i na náchod, jich prý bylo dost. Prý byly daleko bojovnější, než muži, a moc jim nevadilo střílet po civilistech. Myslím, že pamětnici to můžeme bez potíží věřit.

  9. Standa napsal:

   Já ani nevim co na těhle odpornejch stránkách dělám. Nemá cenu diskutovat vsechno to je sudeťácká propaganda. Pane Václave Hlavatý, děkuji, že jste sem dal příspěvek o tragédii v Leskovicích. Moje nenávist vůči Němcům ještě více vzrostla…

  10. marek napsal:

   Cože??chudáčci z SS uklouzli a pichnuli se o nožík?a ještě trošku udělali berany berany duc hlavičkama do pažby pušek a měli bebínko-no to je teda něco a ještě si udělali bebí od benzínku no teda a ještě to chtěji hodit na Český lidičky kteří jim chtěli pomoct :-)) :-))ha ha ha

  11. Weinen napsal:

   Nevím kdo jsi,ale podle toho co tu píšeš jsi asi retard!?protože omlouvat chování čechu po válce k němcum je neomluvitelné!Většina těch cose na tom podíleli zastavájí stejný postoj jako ty,potkat tě nakopu ti prdel!

  12. marek napsal:

   Nakopat prdel by jsi potřeboval ty a to pořádně-občas se koukni na ČT 2 na dokumenty co byly Němci zač-Třeba dneska tj.13.2. od 8mi večer ukazovali co udělali Řekům.Nakopat skopčáky a Weinena obzvlášť!!!!!

  13. Michal napsal:

   Hele Maroš klídek, když tomu nerozumíš, tak se kliď a dívej se na dvojku!

  14. Jan napsal:

   To co dělali mnozí Němci bylo strašné, sadistické a neomluvitelné. Bohužel nebylo to jen pár výjimek. Čím víc se o to zajímám, tak tím víc nechápu, jak je možné, že se tak chovalo strašně moc Němců. Těžko si vůbec představit, že by to mohlo být horší. Nechápu tu nelidskost. I kdybych chtěl vymyslet horší zrůdy nemohl bych. Má představivost by mi na to nestačila.

  15. marek napsal:

   Čechy patří Čechům!!!takže jediné a SPRÁVNÉ rozhodnutí po poválečném uspořádání Evropy bylo,že Němci musí opustit nejen naše uzemí ale i uzemí ostatních států-není přece normální aby jedna národnost(Německá)vyprovokovala a rozpoutala nejhrůznější zvěrstva jaké si člověk umí jen představit a k těmto se v drtivé většině přikláněli i sudetští Němci žijící na našem uzemí-s námi neměli moc společného-mluvili převážně jen německy,děti se učily v německých školách a tady v sudetech a místním pohraničí spíše čechama opovrhovali.S příchodem Hitlera a nacistů to byly rázem hrozný nacionalisti a cítili se nadřazeni nad místními obyvateli což čechům bylo dáváno dosti najevo.Tak pak není divu že po prohrané válce museli tito obyvatelé opustit naší vlast a rozhodně není pravdou že odešli všichni,dost sudetských rodin a to i tady u nás na jihu čech tu mohlo zůstat.Tak jaká pak nespravedlnost?Kdo si to zasloužil tak byl potrestán!!!

  16. PK napsal:

   …klasickej českej zamindrákovanej nácek. Hlavně, že to všechno pamatuješ…

  17. Michal napsal:

   Český fašista ten Marek.

  18. Lukáš napsal:

   Četl jsem celou tuto diskuzi a nemůžu se přiklonit ani na jednu stranu. Myslím, že to ani nejde, věci nejsou černobílé,a protose na ně musíte dívat ze všech úhlů. Vždy jsou někde jak ti špatní, tak ti dobří, proto nejde říct, že všichni Němci byli svině, a že všichni Češi po válce krutě zacházeli se zajatci či se sudetskými Němci. Jelikož jsem Čech, co udělali Němci nejen nám, ale spoustě dalších národů je neomluvitelné, ale celé to byl jen výmysl několika dutých hlav, které uměly všechny skutečnosti zaonačit tak, že s sebou strhla masu, která je slepě následovala… Obyčejní němečtí vojáci, sebraní od rodin byli posláni do nesmyslné ideologické války a neměli zájem vraždit civilisty nebo něco podobného. Čechům zase politickými machynacemi v roce 39 nebylo umožněno se bránit, tudíž v nich po celou válku rostl vztek, až v roce 45 nakonec v některých vypěnil. Z odporných vrahů například z kausy “ náchodský pivovar“ je mi zle, ani příslušníci SS se tak krutě nechovali. Když už někoho měli zavraždit, což je samozřejmě strašné, prostě ho zastřelili, surové mučení byla záležitost jen těch, kdo si na obětech léčili své komplexy, stejně jako rabující Rudé gardy, znásilňujíci německé ženy i opilí „osvoboditzelé“… všechno má své pro a proti, nemluvím jen tak z cesty, od babičky jsme toho dost slyšel, uměla perfektně německy, s němci se norlmálně bavila, i když jí okupace byla samozřejmě jako vlastence proti srsti… díky jejímu vzhledu jí bylo nabídnuto i členství v Hitlerjugend, které s díky odmítla. Je toho mnoho a mnoho.. nejde někoho hned odsoudit…

  19. Michal napsal:

   Lukáši nezbývá než s váma souhlasit.

  20. Mestoasch napsal:

   Vzpominky Jachymovskych veznu Z.Ludvika a V. Burese v knize ,,Cerna kniha minulosti,, ..Zlociny proti lidskosti na uzemi CSR po r.1945 a po unoru 1948…doporucuji vsem ceskym vlastencum , jen se tato kniha nedoporucuje byvalym kolaborantum s bolsevismem z Narodni fronty a soudruhum.Mohla by v nich vyvolat silne emoce podle zasady: ,,Pro pravdu se lide zlobi nejvice,,..ukazka na http://www.zludvik.de

  21. Roderich Bogner napsal:

   Mnohé z předchozích „diskusních příspěvků“ od českých šovinistů ukazují, že současná většinová česká společnost zná v podstatě dva druhy přístupu k tragédii z jara a léta 1945. Jeden je vyjádřen slovy „sudeťácká propaganda“, druhý pak brutálním principem „Dobře jim (Němcům) tak!“. Vyskytuje se i svérázná směs obou těchto pojetí – „Není pravda, co ti Sudeťáci píší, ale dobře jim tak, že byli zmasakrováni!“ A nakonec se přidává osvědčený trik „odvést pozornost na komunisty“, který předvádí přispěvatel Mestoasch. Dokud se bude k onomu gigantickému masakru cca 240 tisíc sudetských a českých Němců a cca 250 tisíc zajatých německých vojáků přistupovat takto, nemohou Češi doufat, že se v jejich nynějším národním životě cokoli změní k lepšímu. Toto zlo zde zůstane jako hnisající rána a bude neviditelně ovlivňovat i život všech příštích pokolení. Jediným řešením je radikální řez: Masové zveřejnění všech hrůzných dějinných skutečností, všech jmen umučených a zavražděných Němců, umístění pamětních desek a vybudování památníků obětem, upuštění od cynických oslav dnů 5. a 8. května, přepsání učebnic dějepisu a zrušení banditských Benešových dekretů jakož i zákona, jenž prohlašuje E. Beneše za „zasloužilého“.

  22. Radek Jindra napsal:

   Pane Bognere,
   v lecčems máte pravdu. Česká společnost má s celým sudetoněmeckým tématem velký problém, přičemž zásadní roli hraje naprostý nedostatek seriozních informací. Na druhou stranu dnes vychází řada kvalitních publikací k tématu od renomovaných historiků (Staněk, Spurný, von Arburg…), z nichž si lze udělat velmi dobrý obrázek o skutečném dění v ČSR po válce. Kdo chce může číst a studovat. Většinová česká společnost se však na problematiku stále dívá velmi nacionalisticky a absolutně nesebekriticky. To se bohužel netýká jen politiků, médií, ale i učebnic dějepisu. Pokud ale chcete s tímto bojovat, je dobré pracovat s historickými fakty. Takže: číslo 240 tisíc, které uvádíte čerpáte odkud? Co je podle Vás cynického na oslavách konce druhé světové války? Jaký praktický smysl by podle Vás mělo rušení tzv. Benešových dekretů? Smysl má zkoumat historii a ptát se, proč se co stalo. Většina diskuzí (včetně tohoto fóra) je ale naprosto zbytečná a neplodná, pokud jsou zde prezentovány dogmatické „názory“ na dějiny (ať už z jedné či druhé strany). Pro změnu náhledu české společnosti na vysídlení Němců je potřeba téma striktně historizovat (a odpolitizovat). Bohužel mám pocit, že k tomu Vaše příspěvky nesměřují, a tak výsledkem bude jenom „rozdiskutování českých šovinistů“.

  23. Roderich Bogner napsal:

   Vážený pane Jindro, děkuji za Vaše otázky. Číslo 240 tisíc je zjištěno exaktně, nejedná se o žádnou propagandistickou cifru. Když se totiž vyhnaní sudetští Němci na druhé straně hranic poněkud vzpamatovali z těch hrůz, přepočítali si své řady. Takto zjištěné číslo pak konfrontovali s počtem sudetoněmeckého obyvatelstva z r. 1938, přičemž od něho samozřejmě odečetli ty, kdo padli ve válce v řadách německé branné moci, přirozená úmrtí, osoby, kterým bylo povoleno na území ČSR zůstat a vzali v potaz i sníženou porodnost v hubených válečných letech. Rozdíl pak představuje právě oněch cca čtvrt milionu lidí. Je samozřejmé, že se jedná o číslo velmi přibližné, avšak nikoli záměrně politicky přehnané. Naprosto přesný počet pochopitelně získat nelze, poněvadž v onom vražedném běsnění na jaře a v létě roku 1945 nebyly obětem českou stranou vystavovány žádné úmrtní listy a vrahové si o svých činech ani jakékoli jiné záznamy ve vlastním zájmu nevedli. Těla se zkrátka zahrabala někde v lese apod. Striktně vzato patří pak takové osoby do kategorie „nezvěstných“, ale jelikož se za celých 67 poválečných let nikde „neobjevily“, je jisté, že byly usmrceny. Jestli tedy těch obětí bylo 245061 nebo „jen“ 238292, se už samozřejmě nedozvíme. Dále: Oslavy konce druhé světové války 8. května považuji za vrchol cynismu proto, že v ČSR právě v těch dnech nejzrůdnější krvavé řádění ZAČALO. Ne nadarmo Beneš amnestoval násilí páchané na německém etniku až do 28. října (!) 1945. Začátek května by se tudíž v ČR měl slavit ani ne tak jako konec války, nýbrž jako Začátek Velikého Pogromu. Pokud už Češi za každou cenu chtějí něco oslavovat a mají na to „žaludek“. Je mi líto, že v takto jasných věcech nalézáte snad jakýsi „sudeťácký dogmatismus“. Váš požadavek „odpolitizování“ diskuse je nadto již v jádru nereálný, neboť tato nedávná historie je fenoménem navýsost politickým, což je zcela přirozené.

  24. Radek Jindra napsal:

   Nemám problém s číslem 240 000, ale s tím, že ho zde prezentujete jako počet povražděných Němců zahrabaných někde v lese… Jedná se o celkový odhadovaný počet „odsunových ztrát na životech“. Z větší části to také nejsou lidé nezvěstní, ale lidé, kteří zemřeli v táborových zařízeních, během vysídlování či v jeho důsledku (i na území Německa či Rakouska). Tím nijak nechci snižovat tragičnost osudů takto zemřelých. Odhadovaný počet povražděných Němců je cca 30 000 (horní hranice). Pokud myslíte, že vysídlení Němců není tématem pro historiky, užijte si „plodné“ diskuse s „benešovci“, komunisty a jinými ideology…

  25. Roderich Bogner napsal:

   Pane Jindro, mám pocit, že Vám nějak ujíždějí nervy a to docela zbytečně. Snad jste mi jen dobře nerozuměl. Samozřejmě vím, že oficiální česká vyjádření jakož i různá ta „fóra“ českých a německých historiků uvádějí počet německých obětí v ČSR od května 1945 čísly 25 – 30 tisíc. V tomto případě jde skutečně o ČISTĚ POLITICKÝ záměr. Aby se zbytečně nejitřily emoce a neotevíraly rány, dělí se skutečné číslo deseti a je klid. Právě tak se to dělá s počtem obětí angloamerického bombardování německých měst. Vychází z toho bizarně působící statistika, podle které měla poražená strana vlastně nejnižší ztráty. Mlčící většině to pochopitelně stačí. Jsou však na světě ještě lidé, kteří se nedomnívají, že by jim hlava sloužila k tomu, aby jim nepršelo do krku. Občas se zamýšlejí nad evidentními nesrovnalostmi. Myslím, že pro něco takového bylo založeno i toto diskusní fórum. Nikoli tedy proto, abychom se jeden na druhého měli kde osopit. Vy jste mi totiž podsunul věc, kterou jsem nenapsal, totiž že vysídlení Němců z ČSR není tématem pro historiky. Jistěže je, ale MÁ ZÁKONITĚ I POLITICKÝ ROZMĚR a není na tom vůbec nic divného. Jen to jsem měl na mysli. Dále: Vy operujete s pojmem „odsunové ztráty“. Řekl bych, že právě tohoto termínu může být snadno zneužito. Lze si pod ním totiž představit ty, kdo zemřeli např. následkem nemocí ve sběrných táborech nebo vyčerpáním při nějakém tom pochodu k hranicím. Těch opravdu mohlo být oněch 30 tisíc. Jenže „odsunová ztráta“ a oběť živelného pogromu není jedno a totéž. Jde zkrátka o lidi, kteří byli povražděni ještě předtím, než se vůbec s nějakým plánovitým „odsunem“ začalo. A těch bylo dozajista nejvíce. Právě je mám na mysli, když se zmiňuji o mrtvých jen tak bez evidence zahrabaných někde v lese apod.

  26. Radek Jindra napsal:

   Pane Bognere, naše východiska se rozcházejí. Z mého pohledu nemá naše další diskuse smysl. Za mě tedy poslední příspěvek. Pro Vás je východiskem ideologie, které přizpůsobujete historická fakta. Pro mě je východiskem snaha o co nejdetailnější poznání historické skutečnosti, z níž se pak dají vyvozovat obecnější závěry. Příklad: číslo 30 000 podle Vás vzniklo dělením, ono ale vzniklo sčítáním. To znamená rozbor všech konkrétních známých případů hromadného násilí a jejich následné shrunutí (viz např. Staněk, T. Poválečné „excesy“ v českých zemích v roce 1945 a jejich vyšetřování. Praha 2005). K obdobným číslům se navíc dostali nezávisle na sobě historici z různých zemí v různých historických obdobích (myslím, že přeceňujete provázanost historické obce s dobovým politickým diskursem – řada současných historických prací je od něj značně vzdálena). Jistě, můžeme zpochybňovat historiky použité metody, můžeme také pochybovat (vzhledem k předmětu zkoumání) o možnosti se k přesnému číslu vůbec dobrat atd. Pokud nějaké číslo zpochybňujete, je ale potřeba přijít s konkrétními argumenty a důkazy. Myslím, že žádný historik nikdy nemůže tvrdit, že výzkum je uzavřen… Tím důkazem může být v našem případě třeba nově odkytý hrob povražděných Němců. Nechci tvrdit, že už se taková místa neobjeví, v zásadě se o nich ale (jako o těch příslovečných kostlivcích ve skříni) vždy vědělo. V dnešní době je snad konečně možné otevřeně hovořit o tom, kdo, kde, čí rukou, na základě jakého nařízení či svévolného zneužití moci trpěl bezpráví či zahynul. Právě snaha o toto pojmenování věcí pravými jmény je podle mě jedinou cestou. Závěrem: Bez odkazu na prameny či literaturu, ze kterých čerpáte lze tvrdit o jakémkoli historickém tématu cokoli…

  27. Roderich Bogner napsal:

   Aha, takže 30 tisíc a víc ani jeden – podle pana Jindry. Protože to někde napsali nějací historici. Že se vyhnaná sudetoněmecká obec koncem 4O. let nedopočítala cca čtvrt milionu lidí, to je její věc, historici o tom nic nepíší, hroby už jsou přece všechny známy a basta! Jako správný Čech nové doby mohl ještě pan Jindra napsat, že oněch zbývajících cca 210 tisíc osob bylo na lodi Gustloff a utopili je zlí Rusáci. Nicméně on je chytřejší a snaží se svému angažmá dodat lesku „vědeckého hledání pravdy“. Příznačné je – a prosím, aby si toho všichni čtenáři zvláště všimli – jak úporně až zoufale volá pan Jindra (a mnozí jemu podobní) po uvádění odkazů na prameny, literaturu apod. Co nebylo popsáno renomovanými historiky, to neexistuje a existovat nemůže. A tečka. Konec diskuse. Všechno ostatní je ideologie (Jaká? – Snad ne, proboha, nacistická?!) a s ideology se „vědci“ páně Jindrova druhu bavit nebudou. On sám však uvádí odkaz na prameny jediný – na knihu pánů Staňka a von Arburga. Jistěže jsem ji četl. Pokud vím, toto dílo je založeno na publikacích dobových dokumentů, aniž si ovšem činí nárok na to, že vyčerpávajícím způsobem mapuje VŠECHNY případy násilí na Němcích v r. 1945-46. Pan Jindra tedy použil trik: sborník o vybraných událostech označuje za generální přehled VŠECH případů. Je to jeden z mnoha úskoků, jimiž početná obec popíračů a zlehčovačů násilí na Němcích v ČSR manipuluje skutečnosti. Pokud zkrátka někdo – v tomto případě sami vyhnaní sudetští Němci! – dojde k jiným počtům mrtvých, než jsou ty oficiálně přiznané, tak se mu „přišije“, že „přizpůsobuje historická fakta ideologii“. Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo tristní.

  28. Filip M. napsal:

   Pane Bognere, Vaše demagogie již překračuje veškeré meze. Čekáte snad, že česká strana uzná masakr 250 tisíc lidí na základě Vašeho argumentu, že se jich bývalí sudetští spoluobčané nemohli dopočítat? Nezbláznil jste se náhodou? Úplně stejnou váhu by měl protiargument, že ti co se nenechali sečíst zřejmě anonymně a hromadně emigrovali do jižní Ameriky s uloupeným židovským zlatem. Hezké, ne? Zkuste se více krotit, neboť jinak diskuze zcela jistě sklouzne k podobným blábolům. Nikdo zde nepopírá vraždění sudetských Němců, prací historiků ovšem je případy zdokumentovat, ne si vymýšlet hausnumera. Navíc podsouváte panu Jindrovi výroky, které neučinil, a to je již daleko za čárou pravidel slušné diskuze.

  29. Roderich Bogner napsal:

   Pane Filipe M., pokud si zpětně přečtete svůj vlastní příspěvek, pak zjistíte, že jediným tvrzením, jež jeví jakousi tendenci operovat s reáliemi, byť i smyšlenými, je to, že (kdosi podle Vás) „hromadně emigroval do jižní Ameriky s uloupeným židovským zlatem“. I to jste ovšem asi myslel ironicky. Zbytek jsou samé emoce, plynoucí zřejmě z Vašeho přesvědčení českého šovinisty a notorického benešovce. Samozřejmě si můžete psát co chcete a kolik chcete, ale mnohem lépe by Vás asi „zasytily“ diskuse na jiných stránkách (Klub českého pohraničí aj.). Kladně na Vás hodnotím pouze jediné, totiž to, že na rozdíl od jiných rozlícených benešovců ovládáte českou gramatiku. Co se týče Vaší snahy stanovovat zde „pravidla slušné diskuse“, používáte snadno demaskovatelného triku: označit ideového odpůrce za „neslušného“, „překračujícího rámce slušnosti“ atd. Patrně jste očekával, že se neudržím, začnu Vám spílat a podobně. Bohužel, asi Vás zklamu. Naštěstí to nebudete Vy, kdo zde bude stanovovat jakákoli pravidla v souladu se svým ideologickým zaměřením. Jak říkám, pište si co je libo, ale já s Vámi dále diskutovat nebudu.

  30. Bohdan Lasak napsal:

   Vážení

   Co tak přidat teto diskuzi další rozměr? Zacházení s Němci ze strany vítězných spojenců – viz dále:

   ————
   The Allies may have chosen to style themselves as ‘liberators’ but they came in hate. In the cases of the Russians, French, Poles and Czechs, this was understandable. To be occupied is to be violated, even when it is not coupled with regular atrocities. The atrocities committed by the SS and the Wehrmacht in Poland and Russia were horrendous, and they were not lacking in France and Czechoslovakia either. It is hardly surprising that there were acts of revenge. Any man found in the east was liable to be subjected to the most fabulous torture and death. Such things we may understand, but surely never condone. 
   From After The Reich by Giles Macdonogh

  31. Jaroslav Dlouhý napsal:

   pane Bognere, tak s panem Filipem nediskutujte. Ono jak to tak tady čtu, s vámi se diskutovat ani nedá.

  32. Roderich Bogner napsal:

   Pane Dlouhý, Vy se nenamáháte ani natolik, abyste presentoval jediný racionální argument! Píšete jedině, že se mnou se diskutovat nedá. Bez argumentace, zkrátka nedá – a hotovo. To je příspěvek, jenž absolutně není relevantní. To už jste mohl rovnou vykřiknout: „Sláva Benešovi! Němci jsou svině!“, což je asi přesně to, co máte na srdci. No, dobré… Eventuelně zkuste něco přidat, ale prosím Vás, ať to není nějaká zhovadilost jako z čs. učebnic dějepisu z roku např. 1975.

  33. Roderich Bogner napsal:

   Pane Lasaku, rád bych i Vám k Vašemu návrhu na rozšíření diskuse něco napsal, bohužel však nevládnu anglickým jazykem. Kdybyste tedy prosím mohl těch několik řádek přeložit, bylo by to dobré. Jinak thema samo je zajímavé. Ví se např. už dosti dlouho, kolik německých vojáků se nevrátilo ze sovětského zajetí, kde podlehli vesměs neúnosným klimatickým podmínkám, těžké práci a nedostatečné výživě. (Bylo to jen o něco méně než předtím zahynulo sovětských vojáků ve snad ještě příšernějším zajetí německém.) Málo se však dosud ví o tom, že západním Spojencům se jaksi kamsi „ztratilo“ přes milion zajatých Němců – v táborech v mírném klimatickém pásmu, pod správou materiálně bohatých západních demokracií. Čas od času se na internetu dají najít i vzpomínky přeživších bývalých zajatců, kteří vyprávějí o mučení a útrapách, jimž byli v britském či americkém zajetí vystaveni. Nabízí se tedy otázka, zda německá vojska, jež prchala začátkem května 1945 na západ, přičemž ponechala např. pražské něm. obyvatelstvo napospas po krvi lačnícím Čechům, si až tak moc pomohla.

  34. Bohdan Lasak napsal:

   The Allies may have chosen to style themselves as ‘liberators’ but they came in hate. In the cases of the Russians, French, Poles and Czechs, this was understandable. To be occupied is to be violated, even when it is not coupled with regular atrocities. The atrocities committed by the SS and the Wehrmacht in Poland and Russia were horrendous, and they were not lacking in France and Czechoslovakia either. It is hardly surprising that there were acts of revenge. Any man found in the east was liable to be subjected to the most fabulous torture and death. Such things we may understand, but surely never condone. 
   From After The Reich by Giles Macdonogh

   Preklad:
   Spojenci se sice mohli presentovat jako ‚osvoboditele‘ ale prisli plni nenavisti. Co se tyce Rusu, Francouzu, Polaku a Cechu, tak se to dalo pochopit. Okupace znamena znasilneni (volne prelozeno), i kdyz to neni doprovazeno vseobecnym nasilim a krutostmi. Krutosti spachane Wehrmachtem a SS v Polsku a Rusku byly priserne, a nebylo jich malo ani ve Francii a Ceskoslovensku. Je pak stezi prekvapenim, ze se staly ciny pomsty. Jakykoliv clovek (mineno Nemec) nalezeny na Vychode mohl ocekavat  neskutecne ciny muceni a usmrceni. I kdyz je to pochopitne, nikdy s nimi nemuzeme souhlasit.

   Pane Bognere

   Verte, ze mi to je vse moc lito. Vyrustal jsem v Pisti na Hlucinsku, kdysi Sandau, jedna z poslednich obci ktera se pripojila k CSR, a to myslim az v roce 1921. V mem detstvi skoro nikdo nemluvil cesky. Jako prvni abecedu jsem se naucil Swabach, az pak jsem sel do ceskych skol.

   Povazuji se za Cecha, ale vidim i druhou stranu. Vadi mi, ze Cesi pouzivaji slovo Sudetaci hanlive. Valnou vetsinou to byli lide tak jak Cesi. Pracovali, zili, a pochybuji ze se prilis zajimali o Hitlerovske Nemecko.

   Bohuzel Ceskoslovensko nemelo cas se s tim vsim vyrovnat. Po mnoha staletich, kdy Cesi citili, ze nejsou rovnopravni ve sve zemi, musela zakonite probehnout reakce. Kdyby neprisla krize a Hitler, tak by se to snad casem urovnalo.

   Jezdim ted casto na Jesenicko a vidim tu devastovanou krajinu. V poslednich letech se to zacina zvedat, ale i tak clovek vidi spoustu krasnych budov, ktere se rozkladaji a za nejakou dobu z nich nic nebude.

   Jak z toho ven? Bohuzel jen pomalu. Za nasich zivotu se to prilis nezmeni, ale aspon uz se o tom zacina diskutovat. Byl bych rad, aby si to lide na obou stranach zacali vyrikavat a pak zacali spolecne na obnove pracovat.

   Mel jsem souseda, ktery mi rikal, ze nejlepsi doba byla, kdyz Zidi, Cesi, Nemci spolupracovali. Myslim, ze mel 100% pravdu. Psychopat Hitler to rozbil a stezi z toho muzete vinit Cechy.

   Snad jsme dnes na vyssi urovni a budeme se moci lepe chapat. Pracoval jsem s mnoha narodnostmi a nikdy nebylo lehke je dat dohromady. Ale kdyz lide citili zakladni ferovost (fairness), tak si dali rict – v kombinaci s pevnym vedenim. Takova je lidska povaha.

   Me osobne zajima hlavne budoucnost. Verim, ze se bude utvaret postupne stale lepe.

   Ten anglicky vynatek jsem tu dal proto, aby bylo videt ze Cesi nebyli ojedineli ve svych reakcich. Tim je rozhodne nechci omlouvat.

  35. Filip M. napsal:

   Pane Lašáku, nenapsal bych to sám lépe. Spolupráce Čechů, Němců a Židů v rámci českých zemí vedla k tomu nejlepšímu, co tu vzniklo. Samotný akt (teď speciálně pro pana Bognera, aby mě neobvinil z nenávisti k Němcům, nemluvím o samotném provedení) odsunu Němců byl ovšem podle mého názoru to nejlepší, co je mohlo potkat, neboť se nedalo čekat, že by v poválečném Československu nebyli bývali vystaveni ponižování a osudu obyvatel druhé kategorie, stejně tak jako se mnozí z nich (opět pro pana Bognera, ne všichni) chovali za války k Čechům.

  36. Roderich Bogner napsal:

   Odsun (tedy vyhnání) byl podle pana Filipa M. „to nejlepší“, co mohlo sudetské Němce potkat! Pane Filipe, možná jste to nemyslel zle a jen jste to ne zcela vhodně formuloval. Proto se zdržím rozhořčeného komentáře, který by jinak byl namístě. Vy se dále pouštíte do spekulací, co by Němce čekalo nebo nečekalo, kdyby jako národnostní menšina v ČSR zůstali. To je velice „tenký led“, takovéhle „co by kdyby“ a nemá mnoho smyslu to rozebírat. Vy už jste to však vyslovil, já tedy mohu zmínit i jinou variantu vývoje: Poněvadž se ČSR stala socialistickým státem a komunistická ideologie apriori národnostní či rasové rozdíly neuznává resp. snaží se je zatlačit do pozadí, mohli se čeští Němci po opadnutí poválečné nenávisti stát zcela běžnými občany ČSR. Zejména pokud by mnozí z nich vstoupili do KSČ nebo jiných organisací Národní fronty a podíleli se na budování socialistického státu. Dost možná by v tom byli ještě horlivější než Češi, poněvadž idealismus všeho druhu je německé mentalitě bližší než české. (Alespoň tehdy byl, dnes jsou duševně amerikanisováni všichni asi tak nastejno.) Považuji za jisté, že jejich loyalita vůči ČSR by byla značná, neboť by nad nimi neustále visel Damoklův meč připomenutí „hříchů“ z období r. 1938 a Třetí říše. Navíc i existence NDR, se kterou by mohli udržovat „družbu“, by je v loyální posici utvrzovala. Pokud by vládnoucí KSČ trvala na důsledném zákazu projevů mezietnické nevraživosti a trestala by je, soužití by bylo bezproblémové. Po listopadu 1989 by si pak zase všichni padli do náruče pod heslem o pravdě a lásce a navzájem by se ujistili, jakými vždy byli demokraty. To je také jedna z možností vývoje, pokud by Němci v ČSR po válce zůstali. Samozřejmě – je to stejná fantasie jako předpoklad pana Filipa o „obyvatelích druhé kategorie“.

  37. Jirka Velký napsal:

   Jsem rad že jsem uplnou náhodou objevil tuto diskuzy.Od roku 1985 se zabývám bádáním o letadlech sestřelených a zřícených nad uzemimím Československa a Jugoslavie.Byli jsme první kteří v bývalém Československu vyhrabali Lancastr od RAF který se zřítil v Krušných Horách.Podařilo se nám pozvat sem i několik žijících letců a to i na Rychnovsku.Dodneska jsem ve spojení s několika archivy po celém světě a pokud je známo ostatky těchto Německých vojáku byli exzumovány a odvezeny do společného hrobu někdy začátkem roku 2001….O těchto to je známo,ale o tom že by měli být pohřbeni i na Zahradě Náchodského zámku nikdo nic neví,ani v Náchodském archivu.V roce 1946 vyšla kniha“Je tady Gestapo“ která pojednává o lidech a událostech na Náchodsku až do konce války.Stojí za to si ji přečíst,opravdu hodně jmen a událostí.
   Proto nechápu hádky mezi některými diskutéry.Každá doba ma svoje,to že WWII byla hrozná víme všichni,ale žít z toho že Němci budou pořád ty nejhorší se nedá.V Jugoslávii byli Ustašovci a věřte,že byli horší než SS a Gestapo.Proto si myslím že hádky nejsou na místě

  38. Anaklet napsal:

   Zajímavé stránky o historii.

  39. HANZ napsal:

   CO JE V KDYSI PROSPERUJÍCÍM NEVLÍDNÉM HORSKÉM SUDETSKÉM KRAJI K VIDĚNÍ DNES?

   Oprýskané kdysi nádherné fasády domů a továren,prázdná místa po demolicích,hnědočechy,odpadky,krajina zarůstající plevelem,Volynský lidi s východními zvyky,bordel kolem domů,trpaslíky a šlapky.Uklidit si kolem domu není problém v žádném režimu.

   TOTO JE REALITA DENNĚ K VIDĚNÍ.FUJTAJXL.

  40. Miroslav Suchý napsal:

   Nejdůležitější na tom není to, zda to byli esesáci, obyčejní řadoví vojáci, nebo obyčejní lidé. Byli to lidé a byli zmasakrováni českou soldateskou po podepsání kapitulace, což je zločin. Koncentráčník by nevraždil. Ani hrdina od Dukly, nebo letec z RAF. Tohle si uvědomte.

  41. Marek napsal:

   Němci v jednotkách SS bojovali skoro do posledního muže a jsou to právě oni kdo v Praze po podepsání kapitulace sesložili zbraně,ale urputně vraždili naše občany
   http://www.kallich.tym.cz/37-protektorat/praha-po-ukonceni-boju-9-kvetna-1945-v-denikovych-zapiscich/

  42. Marek napsal:

   omluva a oprava za překlep“sesložili“ tak NESLOŽILI zbraně

  43. Michal napsal:

   Marku oni ty vaše věty jsou celé překlep.Tak nějak souhlasím s HANSEM a panem Suchým.

  44. maca napsal:

   Pane Bognere,
   nezdá se vám divné, že pokud bylo někde zabito více než několik německých civilistů, obvykle se o tom ví minimálně v přilehlých obcích, pokud jich bylo alesponˇsto, je to již podrobně zachyceno historiky a pokud jich bylo alesponˇtisíc např. Brněnský pochod, Ústí, Žatec, je to známo již všeobecně, protože takovou věc už v malém českém státu neutajíte ani kdybyste se sebevíc snažil. 250 000 lidí! Umíte si představit to masové vraždění, abyste je stihl pobít za těch šest měsíců? Vy asi nežijete v české republice, že? To by vám musela dojít ta absurdita takového tvrzení. To haló, co je dnes kolem, když se narazí na nějakou kostru a toho pátraní, aby se přišlo na to, o koho kráčí! Považte, mít zahrabáno v lesích přes 200 000 lidí-to aby se člověk bál jít na houby, co bude pod každým druhým vyvráceným pařezem za kostnici…
   A ještě k tomu většinou ženy a děti! Pane, Čech tak možná krade a udává, ale vybíjet starce, ženy a děti, obzvlášt´, když tu museli nechat veškerý majetek? S tím se vrat´te mezi své soukmenovce, to je vaše specialita! Znáte psychologický význam výrazu projekce? Tomu člověku vadí na druhých to, co má v nejhojnější míře sám, neboli: Podle sebe soudím tebe. Pokud pátráte po zmizelých sudetských Němcích, zkuste začít ZA českými hranicemi, patrně budete úspěšnější-a to není rýpnutí si do vás. Samotnou by mě zajímalo, kam se poděli.

  45. RomanGrey napsal:

   ..dobry vecer vsem..
   ..znechucen vitezstvim toho oportunistickeho sovinistickeho ryziho pragmatika v presidentske volbe brouzdam po netu a objevil tyto stranky..
   ..mel jsem v Nachode 7let nemalo navstevovany bar a tak vim..jak zamindrakovane zli tam lide dokazi byt..takze me az tolik neprekvapuje..jakych zrudnosti se kdysi dopustili jejich predkove..
   ..ale protoze jsem se v roce 1969 narodil taktez v okrese malomesta Nachod..co zbyva nez panu Roderichu Bognerovi vyslovit tu nejhlubsi moznou omluvu a stejne tak projev soustrasti za vsechny NAMI povrazdene Nemce..
   ..nikdo a nic tyto zbabele zrudnosti nikdy nijak neomluvi..a jakykoli pokus o to vyzniva jeste tisickrat smesneji a trapneji..nez kdyz nam pan Klaus pred casem vysvetloval na Nove svuj pribeh s perem v Chile..
   ..stejne tak ma pravdu Hanz..on se ne nadarmo v Nemecku pouziva termin ceska vesnice namisto vesnice spanelska..projel jsem si to pohranici uplne cele a..no radeji nemluvit..usmudlane ale nase..a stejne tak usmudlani jsme uvnitr..neustale kvakame nejaka pseudomoudra o Nemcich..a kam vyvazime vetsinu naseho zbozi..vzdyt jsme s tim celemu Nemecku jen pro smich..kdo koho potrebuje..my je nebo oni nas..ach jo..
   ..stydim se..ze jsem se narodil ve stejne zemi jako pan Marek a podobni mudrci..
   ..vzdyt tak jako nenavidite Nemce..nenavidite se ve skutecnosti i sami mezi sebou..proste cechacci..drzi devotni servilni prolhanci..
   ..ten ktery miluje Nemecko.. ..RomanGrey..

  46. deerhound napsal:

   Že byla válka vyvolána Hitlerem, je holý fakt. Že se mu podařilo většinu vysoce kulturního německého národa,zdecimovaného versailleským mírem a reparacemi, úplně zfanatizovat, je také známo. To, jak se německé úřady chovaly hrozně za války v protektorátu , ze známo také. Ovšem to , jak Češi po válce Němcům „odpláceli“, bylo také strašné. Říká se, že se obyvatelé Sudet v roce 1938 zachovali jako Hitlerova pátá kolona. Většina z nich pravděpodobně ano, ale k hlubšímu pochopení je třeba se vrátit mnohem dál do historie, samozřejmě nebyli spokojeni s umělým vytvořením Československa, kdy se najednou z většiny stali menšinou. Pokud proti tomu protestovali, byli dost brutálně „zpacifikováni“ československým vojskem hned po I. sv. válce. Takže je těžké z dnešního pohledu něco soudit. A vytahovat dnes, třeba jako známý populista Zeman 70. let staré přízraky, je prostě hloupost. Rozhodně si myslím, že vyhnáním německé menšiny si Československo nepomohlo, právě naopak, zbavilo se nejpracovitější části obyvatel. Pohled na současné pohraničí je toho důkazem.

  47. Marek napsal:

   Když se pan Roman Grey tak strašně stydí za svou zemi,za zemi kde se narodil a tak zbožně miluje to své Německo tak přeci není nic snažšího aby z nenáviděného Náchoda kde podle něj předkové jeho hostů co navštěvují jeho bar tak neskutečně ublížili sudeťákům tak se odstěhovat kamsi za hranice třeba hned za Strážný či Rozvadov a co se týče podle vás za „ušmudlané“ pohraničí,tak pokud vím Němci nám vzali a posléze byly odsunuty z třetiny uzemí naší republiky a to „ušmudlané“ pohraničí je jen pás 2až3km od státní hranice do vnitrozemí kde komouši udělali území nikoho na své zvrhlé kontrolování občanů co chtěli odsud utéct.Sudety jako takové jsou snad zachovalé a udržované-nebo snad Znojmo,Slavonice,Dačice,Český Krumlov,Domažlice Fr.Lázně,Karlovy Vary,Jihlava Ustí nad Labem,Trutnov atd atd jsou v dezolátním stavu?Nepleťe si sudety s pohraničím kde se museli odstěhovat nejen Němci ale i starousedlíci české národnosti kvůli hraničnímu pásmu.

  48. Petr napsal:

   Pane Marku, nemíním polemizovat s vašimi názory ohledně sudetských Němců – mám je diametrálně odlišné. Ale ohledně zdevastovaného pohraničí musím, melete nesmysly: desítky obcí zmizely z mapy a další desítky, spíše stovky se již nikdy nepodařilo dosídlit a domy jsou v dezolátním stavu. Rozhodně se nejedná o úzký pohraniční pás. A zmiňované Ústí rozhodně zdevastované je, stačí si prohlédnout kdysi nádherné domy, na které od války nikdo nesáhl a ti co tam byli ubytování je stačili jen zdemolovat.

  49. Michal napsal:

   Pan Marek je je zřejmě z Marsu?Zřejmě jediná kniha, kterou jste četl byla učebnice dějepisu z roku 1960.Byl jste vůbec v bývalých Sudetech? Co je v nich udržované? Ztratil jste rozum?

  50. RomanGrey napsal:

   ..tak asi takhle drazi spoluobcane..
   ..jmeno pana Marka jsem uvedl jen a pouze proto..ze byl temer poslednim prispevatelem prede mnou..rozhodne jsem se nechtel dotknout jeho cechackovske hrdosti ci vlastne jesitnosti ze..ne nic proti vam pane Marku..vas nazor je naprosto standartne odpovidajici vetsinove ceske populaci..mate na neho pravo a ti jenz ovladaji tuto malickou plutokracii..prominte pseudodemokracii..maji z vasich postoju rozhodne vetsi radost..nez napriklad z tech mych..ackoli doopravdy je systemu nase vzajemne skadleni se na techto strankach nejspise jen k pousmani..coz je asi dobre vidte..bolsevikum bychom vadili jiste vice..tedy ja urcite a jestli vy..hmmm..no snad asi ani ne..vzdyt vam ponejspise Rusove v Karlovych Varech nevadi..zato z Nemcu by jste se zblaznil ze..a to nejen v Karlsbad..ale jak ctu..tak i ve Znaim..Zlabings..Datschitz..Krummau..Taus..Franzesbad..Iglau..Aussig ci Trautenau..
   ..v buranskem Nachode jsem vazne nikdy nebydlel a kdyby nebylo prehnane aktivity meho dnes uz byvaleho spolecnika..tak ani nikdy nepodnikal..
   ..to mesto je mi vazne odporne..stejne jako vetsina lidi v nem a i proto jsem zmineny bar v roce 2010 prodal..
   ..vybizite me k vystehovani kamsi za Kuschwardu ci Roßhaupt..hezke od vas..diky..je pravdou..ze Freistaat Bayern je opravdu nadherny nemecky region a nemyslim jen Berchtesgaden ci Walhalla pobliz Regensburg..navic jsem fanouskem Bayern Munchen krom celeho narodniho nemeckeho tymu..presto vas neuposlechnu..nijak jsem se totiz o kvalitu nemeckeho zivota nezaslouzil..a tak zustavam v Bohmerland mily Marku..ale nijak si nezoufam..vzdyt historie nikdy nekonci..jsme prece Evropane..a kdyz se podivate na web tn.cz kde lze nalezti predpokladanou mapu Evropy v roce 2035..tak mnou milovane Nemecko z toho nevychazi nijak spatne..a to me vazne velmi..velmi tesi mily pane..
   ..vite zamiloval jsem si pred casem jedny prekrasne lazne..jez kdysi zalozil Rad nemeckych rytiru..
   .. Karlsbrunn Gesenke Schlesien Sudetenland ..
   ..at se vam v zivote dari.. RomanGrey ..ten ktery miluje Nemecko.. Vaterland

  51. Armond Muller napsal:

   Ahoj přátelé svobody,
   píšete,dohadujete se kdo byl větší parchant, čechy čechů atd.. Čechy už dávno nejsou české, nacisti byla okupační armáda, která vedla válku a jako v každé válce se dela zvěrstva. Tady jde spíše o fakt, kdo byl ten velký poválečný vlastenec?
   Pocházím se sudet, kde bylo 90% němců, kteří celou válku bez sebenších problémů žili po boku 10% čechů, navštěvovali se, děti si spolu hráli, prostě nebyl zde ani náznak nenávisti těchto dvou národnotí. Ovšem přišel konec války a vše se změnilo, ta „hodná“ česká menšina se stala ohronými vlastenci a spravedlnost vzali do svých rukou, kdy například místní řezník, který nosil celou válku stranický odznak, najednou nosil na ruce pásku RG“ REP. GARDA NEBO I RABOVACÍ GARDA“ A tento místní řezník, který zasobaval celou válku německou vojenskou posádku masem, tak tento řezník se stal i předsedou rychlích poválečných soudů a byl jedním z nejbrutálnějších čechů vůči německým civilistům, ano civilistů, jelikož i z prchajících vojáků měl tento vlastenec“ obrovský strach a svůj chtíč byt tím nejspravedlivějším, znásilňoval, mlátil, lámal ruce a jiné ohavnosti, které bych zde těžko mohl všechny napsat. Nejde o to, že němci si zasloužíli potrestání, ale kdo trestal! Dnes už se nedivím, když někdo prohlásí čechy čechům, možná to pronáší, nějaký potomek onoho řezníka (vlastence)“ a nebo jemu podobný. Nezastávám se nacistických praktik, ale mělo by se rozlišovat, civilista/voják, voják patří před vojenský soud, civilistu nelze veřejně linčovat. A jak to dopadlo s místním řezníkem, tak ten se oženil, měl dvě děti, dělal svou profesi a k tomu dělal jako výpomoc PSVB, donášel na koho se zaměříl a sviní zůstal do konce života. Jeho syn velice aktivní bolševik a agent STB, který také škodil a i přes jeho dnešní věk to jeho sousedé nemají lehké a tím bych tuto linii českých parchantů ukončil. Můžete zde psát sudeťácká propaganda, ale pak tedy nacististické zločiny by podle stejného metru byly, pouze bolševickou propagandou! Nic na tom už není možné změnit, ale i m češi jsme svině, stejně jako waffen SS. Prosím omluvte moje špatné písmo, ale věk už mi nedovoluje to co bych chtěl!

  52. Michal napsal:

   Ano ano pane Armonde, tak to bohužel je.

  53. Marek napsal:

   Dnešní den t.j. 15.březen je po 30.září jeden z nejčernějších dní historie České republiky.30.září 1938 za velezrady západních mocností nám byla ukradena třetina naší vlasti a dnešní den 15.března před 74mi lety začalo nejčernější období plné vražd,mučení,násilí,brutality,krádeží a ponížení naší vlasti.Proti naší vůli,ale za přispění Francie a Anglie byla vyzbrojena německá mašinérie našimi ve světě do této doby nejlepšími zbraněmi a po pul roce mohl Hitler rozjet nejhrůznější zvěrstva všech dob.Historii nelze změnit,to lze jen u budoucnosti.

  54. Andreas Möllendorf napsal:

   Když byly odtajněny archivy GESTAPO zjistilo se, že každý pátý Čech byl konfidentem. Co víc k tomu dodat?

  55. masl napsal:

   No,když si vezmu,že ve Francii kolaboroval každý čtvrtý a v Německu dokonce 99 němců ze sta,tak na tom češi nejsou zase tak špatně.No a podle archivu brněnského gestapa byli brněnští němci ostudou německého národa kvůli vysloveně nechutnému chování při popravách českých „banditů“ A podle gestapa a SD Němci v čechách nejen schvalovali ale i výtali vyvražďování českého obyvatelstva. Neustále mě udivuje,jak němci velice rádi uplatňují kolektivní vinu u svých sousedů(češi sou svině,protože zabíjeli němce),ale obráceně to považují za zločin a hrozné zvěrstvo.Přitom německé okupační správy se zásadně drželi poměru minimálně 1:několika tisícům, ale obráceně se nikdo v celé Evropě nepřiblížil poměru alespoň 1:1. Co se týče vyhánění němců z čech,15.března 1939 Němci porušili Mnichovskou dohodu a vtrhli do čech,1.září 1939 vtrhli do polska,opět porušení mezinárodní dohody,na jaře 1940 přepadli neutrální státy,proč by se mělo vlastně s bandity jednat slušně? Proč snimi nejednat stejně?

  56. Antonín Svoboda napsal:

   Nejzásadnější otázkou ve všem uvažování o událostech konce války a následujícího období je: Kdo rozpoutal válku a kdo v lidech vyvolal zvířecí pudy? Armády lze zastavit podepsáním kapitulace. To špatné, co v lidech uvolnily německé válečné zločiny ale přetrvávalo. Choval by se nějaký náchodský řezník tak, jak je popisováno, kdyby té války nebylo? Za normálních okolností by se choval možná úplně jako spořádaný občan. Třeba ho i to, co udělal, později pronásledovalo. Do jisté míry je i on oběť německé války. Neospravedlňuji zločiny, ale německé představy o tom, jak mělo vše být po válce, jsou zcestné. Je možné si představit, že příslušník SS se po válce sejde s vězněm z koncentráku na dvorku domu, sednou v Náchodě – kdekoli jinde – na lavičku a budou hrát mariáš? Němci rozpoutali hroznou válku a hrozně se v ní chovali. Stejně hrozné, ale v kontextu spravedlivé, byly důsledky.

  57. emanuel haag napsal:

   Marek zas perlí a prisluhovaci pritakavaju,je mi z vas na grc. Jedno ma tesi,ze ste zavisli na nemcoch,celecechy,zerete ich chleba,drzia v celej europe ekonomiku,i ked boli porazeny stat,su na vrchole a vy len lúzy,vyhnali ste si mozogy,lekarov,inzinierov,hospodarov,znicili velke podniky,no hlavna je pomsta na ludoch co zo zverstvami Hitlera nic nemali. Co na to dodat? Uz pol vasho naroda si priznava chybu co sa udialo po 45 a pride doba omluvy a to uz dlho nepotrva.

  58. marek napsal:

   no hlavně že na Slovensku je blahobit že jo Emanueli 🙂 proč je tolik slováků tady v Čechách,že i ty grcu 🙂

  59. emanuel haag napsal:

   Marku,jasne ze sme tiez na nich zavisli,no tu sa bavime o nemcoch,no ja ich narozdiel od vas mam rád .

  60. Vojta napsal:

   Emanuel: Ty zde mluvíš o tom že jsme si z naší vlasti vyhnali vysokou část inteligence,ale kdyby Nacisté nezavírali Vysoké školy a neumistuvali Držitele Vysokoškolských titulu do koncetračních táborů nejspíše by dnešní tuzemská ekonomika byla na vyšší urovni nežli na jaké je dnes ! Emanuel haag ty jako slovák nemůžeš pochopit naší zášt vůči němcům ,protože je známé že slováci více simpatizovali z nacisty . Máš pravdu že je obdivuhodné jak se dokázali zvednout po ekonimicke stánce ,ale to je tím že u nás se díky komunismu zastavil život zatím co pro východní _Němce bylo snadší navázat na život zapadního Německa.Tímto nechci bránit Sudeské čechy zato jak se zachovali ,ale ani je pokárat. němci mi nevadí ale jako čech mam pro nim určité výhrady ! To co jsi napsal odpovída tvorovi o průměrnem IQ 60 a nežli se budeš znovu plest do české historie tak bych doporučil se nejdříve podívat na nějakou odbornou literaturu .

  61. marek napsal:

   opravdový pohled od pana Karla Čecha a to se netýká jen tohoto filmu,ale celé „sudetské záležitosti“

   Televize Nova v sobotu (a v nedělní repríze na kanálu Nova Cinema) odvysílala tolik opěvovaný film Habermannův mlýn. Z hlediska uměleckého zpracování se povedl a není mu patrně moc co vytknout, ale z pohledu odborného, historického?

   Habermannův mlýn – další příspěvek k přepisování dějin aneb pohádka o hodném mlynáři Habermannovi a zlých Češích

   Ve filmu není jedna jediná skutečně negativní postava „sudetského Němce“. Naprostou většinu negativních a odpudívých postav představují ve filmu Češi. Jediná skutečně negativní postava Němce je z Říše dosazený velitel SS s polským jménen. Většina Němců se k Čechům chová slušně a snaží se jim pomáhat. Naprostá většina Čechů měla tehdy s Němci diametrálně odlišnou zkušenost, než jak se film snaží namluvit.

   Po zhlédnutí filmu konečně pochopíte, že za války byli největší zrůdy Češi a nejvíce trpěli Němci. Autoři zcela účelově vybírají z války jen to, co se jim do jejich propagandistického díla hodí.

   Pokud jde například o historický rámec příběhu, je zcela pominut zuřivý a nenávistný boj sudeťáků v roce 1938 za rozbití demokratické ČSR a připojení k Německu. Jsou zcela pominuty teroristické útoky jejich ozbrojeného Freikorpsu proti českému obyvatelstvu (desítky mrtvých) a československým státním orgánům, je zcela pominut teror sudetoněmeckých bojůvek proti českému obyvatelstvu, fyzické napadání Čechů, rozbíjení oken, ničení majetku až po vyhnání z odtrženého území. Je téměř pominut německý teror a vraždění Čechů během celé války. Je zamlčen nenávistný postoj Němců z pohraničí vůči Čechům, naopak, podle filmu, se většina tzv. sudetských Němců chovala k Čechům za války dobře a pomáhala jim. Ve filmu prakticky není mezi skutečně negativními postavami žádný sudetský Němec. Naopak zářným příkladem charakterního člověka je sudetský Němec mlynář Habermann. I když jistě i takoví byli, rozhodně představovali velmi vzácnou výjimku. Smutné je, že většina takových Němců nepřežila válku, protože je jejich soukmenovci udali a zlikvidovali. Buď skončili na popravišti nebo v koncentráku. Jediný skutečně negativní Němec je ve filmu šéf SS Kozlowski, ale ten má polské jméno, takže kdo ví, jak to s jeho „němectvím“ bylo.

   Češi, se podle filmu měli za války v podstatě dobře a byli to oni, kdo dělali problémy a ohrožovali Němce, třeba budovali v lese skladiště zbraní, nebo roznášeli letáky. Vždyť i tu akci SS a popravu 9 Čechů vyvolali Češi, zabili přece nesmyslně dva německé vojáky. A Češi také kolaborovali a udávali. Takových postav je ve filmu hned několik, aby bylo jasné, jací ti Češi vlastně jsou.

   Zraněným německým vojákům, jedoucím z východní fronty, kde způsobili smrt milionů lidí a další nezměrná zvěrstva, jsou věnovány detailní záběry a podrobně je vylíčeno jejich utrpení. Pocta je vzdána i cti německého vojáka a jeho oddanosti velkoněmecké myšlence. Ani vážně zraněný mladší Habermanův bratr nezanevře na Hitlera a válku a netouží po ničem jiném, než se vyléčit a vrátit se na frontu a dál bojovat za svého vůdce. Nechybí ani jeho oddaný vztah k rodné hroudě. Když ho na konci války kdosi vyzývá, aby raději utekl, hrdě prohlásí, že tady je jeho domov.

   Ano, Němci jsou v podstatě příkladní lidé, zato Češi jsou zlí, mstiví, násilničtí, bezcitní, nízcí a hrabiví a po válce jim nešlo o nic jiného, než zmocnit se majetku slušných a pracovitých Němců. To film umocňuje i tím, že scény lynčování Němců, hlavně žen a dětí, jsou zařazeny dvakrát – hned na začátku, aby nebylo pochyb – a na konci. Tím se propagandistický účinek zvýší, to je známo už z televizní reklamy. Zcela je pominut fakt, že všechny tyto hrůzné věci, ke kterým bohužel také došlo, byly vyvolány tím, co u nás Němci, a mezi nimi převážná část těch tzv. „sudetských“, šest let dělali a jak se celou tu dobu chovali. Byly vyvolány tím, že díky své nenávisti vůči jiným národům, především slovanským, rozpoutali nejstrašnější válku v dějinách lidstva, včetně dosud nevídaného teroru vůči civilnímu obyvatelstvu, nevyjímaje mučení, vraždění apod. Výbuch, ve kterém se mísil spravedlivý hněv, a řádění lůzy vyvolalo to, co během války napáchali a jak se chovali. Nemůžeme být na to hrdí, ale nemůžeme to také vytrhovat z dějinné souvislosti a z ostatních událostí té doby. A nezapomeňme také, že k podobným událostem došlo těsně po osvobození i v jiných zemích Evropy, například ve Francii, Norsku, Holandsku, Polsku apod. V roce 1938, by Němce určitě nikdo nevyháněl, nepřipravoval o majetek, natož aby je lynčoval nebo zabíjel. Tyto strašné síly tady rozpoutali během války oni a po jejím skončení dopadly i na ně.

   Zajímavé je, že vyvražďování Židů je zmíněno velmi okrajově a jen jakýmsi náznakem. Na nádraží je krátký záběr na vagony, za jejichž okny zahlédneme tváře a ruce židovských dětí prosících o chleba.

   Manipulace s fakty a fabulace v zájmu propagandistického vyznění

   Neférový přístup autorů a tvůrců spočívá především v tom, že film je prezentován jako dílo založené na skutečných poválečných událostech v obci Bludov. To dodává filmu na autentičnosti a příběhu na věrohodnosti. Jediné, co však odpovídá historické pravdě, je postava mlynáře Habermanna, který skutečně zemřel násilnou smrtí těsně po válce. Prakticky vše ostatní už je vymyšlený příběh, který navíc ani neodpovídá realitě té doby. Zde je několik příkladů:

   1) Mlynář Habermann nebyl ubit zdivočelými českými šovinisty přivázaný na točícím se mlýnském kole, jak film barvitě ukazuje na začátku i na konci, ale byl zastřelen svým opilým kumpánem z hospody údajně proto, že nad ním pravidelně vyhrával v kartách (vrah byl Čech, povoláním holič).

   2) Mlynář Habermann neměl za ženu Češku, jejíž otec byl navíc Žid, ale Němku.

   3) Není známo a doloženo, že by mlynář Habermann nabízel důstojníkovi SS svůj život za život deseti českých rukojmí, které chtěl důstojník zastřelit. Je jasné, že je to propagandistická fabulace útočící propagandisticky na city.

   4) Němci nepopravili v Bludově 9 Čechů za to, že v lese nesmyslně zastřelili dva německé vojáky, ale popravili 23 rukojmí za spolupráci s partyzány.

   5) Bludovský farář nevyprovázel soucitně bludovské Němce do odsunu, ale byl za podporu odboje poslán Němci i s kaplanem do Terezína, kde oba zemřeli.

   6) Majitel místních lázní nebyl slizký český kolaborant, ale statečný člověk, který prokazatelně podporoval odboj a v padesátých letech byl vězněn za politické postoje.

   7) Dvakrát je ve filmu opakován oblíbený historický nesmysl Landsmanschaftu, že na základě Mnichovské dohody byly tzv. Sudety vráceny zpět Německu. České a moravské pohraničí k Německu nikdy nepatřilo a čeští i moravští Němci byli vždy poddanými českých panovníků.

   Věci, které byly za války nemyslitelné:

   1) Němci cvičí za války společně s Čechy v Sokole. K něčemu takovému nemohlo s ohledem na německou nadřazenost nikdy dojít, nehledě na to, že Němci Sokola po obsazení pohraničí zakázali.

   2) Habermannova žena nemohla nevědět, že její otec byl Žid, musela přece znát svůj křestní list.

   3) V Bludově, který se stal součástí Říše, nemohl být starostou Čech, to bylo vyloučeno.

   4) Není možné, aby Němci zjistili poloviční židovský původ Habermannovy ženy až koncem války. Tyto skutečnosti měli různými způsoby, včetně studia matrik, podchyceny od začátku okupace. Ve filmu se to nakonec dozví v dubnu 1945. A jak jinak, než od českého kolaboranta.

   5) Důstojník SS posílá Habermannovu ženu i s dítětem v dubnu 1945 do koncentračního tábora. Ale do jakého? Osvětim i další vyhlazovací tábory byly již osvobozeny.

   Děj filmu je vymyšlen jako jednoznačná protičeská propaganda. Zapůsobit může v tomto duchu zejména na mladé lidi, kteří pak budou mít větší pochopení pro požadavky Landsmanschaftu na omluvu, odškodnění, návrat apod. Ale i v Německu a Rakousku, kde se určitě bude promítat, a kde o válečných a poválečných událostech v československém pohraničí vědí ještě méně než u nás, bude vytvářet dojem, že Češi byli skutečně odporní, zlí, nenávistní a chamtiví šovinisté a jejich němečtí soukmenovci nevinné trpící oběti. A jejich požadavky, které vůči Čechům neustále vznášejí, jsou oprávněné. Váhu tomuto názoru dodá i fakt, že film natočil Čech Juraj Herz navíc s židovskými kořeny, který sám říká, že v koncentrácích zemřely desítky jeho příbuzných. Proč se k takovému přepisování dějin, očerňování Čechů a očišťování německých zločinů propůjčil, zůstává otázkou jeho svědomí. Možná bychom se dozvěděli víc v odpovědi na otázku, kdo ho podporoval během emigrace v Německu.

   Film vznikl v koprodukci Česka, Rakouska a Německa. Bylo by možná zajímavé zjistit jaké je napojení rakouských a německých koproducentů na kruhy Landsmanschaftu, případně neonacistů.

   Přestože se film odvolává na skutečnou událost, je v něm skoro všechno vymyšlené, a to tak, aby to zapadalo do hlavních tezí přepisování dějin. Nebezpečí spočívá v tom, že za nějaký čas, už nikdo nikomu nevymluví, že v Bludově bylo všechno jinak. A potažmo i v celé válečné a poválečné historii.

   Jak to v té době v odtrženém pohraničí také bylo a co autoři filmu opomněli:

   1) Vypjatou nenávist většiny tzv. sudetských Němců vůči všemu českému.

   2) Ozbrojené útoky sudetoněmeckého Freikorpsu (měl asi 12 000 ozbrojených členů)
   na české policisty, vojáky, finanční stráž, další státní orgány i jednotlivce. Na české straně byly desítky mrtvých a stovky zraněných.

   3) Neustálé provokace, vyvolávání konfliktů a neklidu a následné překrucování situace a označování Čechů za viníky.

   Po Mnichovské dohodě

   4) Fyzické napadání Čechů (docházelo k němu i předtím), loupení jejich majetku, odvlékání do Říše, vyhánění do vnitrozemí (asi 160 000 Čechů).

   5) Okamžité zatýkání českých a německých demokratů, jejich věznění, nebo odeslání do koncentračních táborů.

   6) Na odtrženém území byly okamžitě zrušeny všechny české školy. Ponechány byly jen některé školy obecné. Mladí Češi neměli možnost studovat, ani nastoupit do učení. Fungovaly pouze školy německé, ale do těch nesměli být Češi přijímáni. Češi byli do budoucna určeni k tomu, aby vykonávali jen podřadné práce.

   7) Byly rozpuštěny všechny české spolky a politické strany. Jejich majetek propadl Říši.

   8) Byly zakázány všechny české noviny (až na jednu výjimku), časopisy a další tiskoviny.

   9) Označení obcí, obchodů, úřadů apod. v češtině bylo zakázáno. Povoleny byly pouze německé nápisy.

   10) 11. listopadu 1938 proběhla i na odtrženém území tzv. křišťálová noc, při které byly ničeny židovské obchody, živnosti a podniky, hořely synagogy. Židé byli fyzicky týráni, zabíjeni a posíláni do koncentračních táborů.

   11) Češi byli odstraněni ze všech vedoucích pozic v úřadech i podnicích a směli vykonávat jen podřadnou práci. Často byli vystěhováni ze svých bytů do nuzných příbytků a do jejich bytů se nastěhovali Němci.

   12) Čeští sedláci byli vyháněni ze svých usedlostí a jejich statky byly osídleny „německou krví“.

   13) Zakázány byly veškeré české kulturní akce (koncerty, divadlo apod.).

   Podobných filmů, televizních pořadů, rozhlasových relací, knih a článků, překrucujících dějiny a snažících se v zájmu Landsmanschaftu a dalších neonacistických skupin vymazat z vědomí lidí historickou pravdu se v posledních letech objevilo hodně. Míra lživosti a manipulace fakty v nich je rozdílná. Pro lepší přehlednost by se měla stanovit jednotka, která by míru manipulace kvantifikovala. Po natočení Habermannova mlýna, kde jsou hrubě zkreslovány poválečné bludovské události, by touto jednotkou mohl být jeden Bludov. Při dosažení určitého počtu Bludovů by měl autor nárok na udělení vyznamenání za přepisování dějin a hanobení českého národa. Mohlo by se nazývat třeba „Cena Emanuela Moravce“. Mohl by si ji přiřadit k těm, které za podobná díla dostane z Německa, třeba od Svazu vyhnanců paní Steinbachové.

   Karel Čech
   i za mě Marek Jedlička

  62. emanuel haag napsal:

   Pan Vojto,iq 60 mas mozna ty,jednoznacne ste sa po vojne nemali uchylovat k vrazdam nemeckeho obyvatelstva,ale vam ako ateistickemu narodu nezabijes nic nevravi.

  63. emanuel haag napsal:

   Marku pozri si na jutube ,,Habermanův mlýn-dokumentarny film,, inak som rad,ze si na rozdiel od pokrytcov,ako hawky a Vojto ,priznal priezvisko.

  64. Wiliam Koruck napsal:

   Rád navštěvuji tyto stránky.Poslední dobou mě však děsí neznalost, nevědomost a kritika která nemá opodstatnění.Prominu Emanuelu Haag pravopisné chyby, špatný sloh.Není se co divit.Nemůžu však tolerovat aroganci a neznalost dějin národa o kterém nic neví.Měl by se zajímat o jiný národ a dějiny.Nebude to tak složité, když prakticky žádné dějiny a historie nejsou.Nebo zajet na jih a třeba se mu rozsvítí.(pochybuji).Je s úděsem co vloží za obrázek k svému jménu.Snad ví co znamená.
   Tak si jen říkám svět se zbláznil.

  65. emanuel haag napsal:

   Viem presne co znamena,preto som ho tam vlozil. Pride doba,ked sa znova obnovi a bude vladnut ako vladla v 39.

  66. emanuel haag napsal:

   Sudetoněmecké krajanské sdružení.,ked to chceš vediet presne co to znamena.

  67. emanuel haag napsal:

   Dufam,ze tento znak vies co znamena,travim tam vela casu.,a renovujem to,co česi znicili.

  68. Aneta Novotná napsal:

   To, že jsme ukradli Němcům území, které osídlili ve 13. století, aby nás naučili řemeslu a zemědělství, je jasné. Že nám tady zanechali průmyslové podniky, je také jasné. Dokonce tady v roce 46 nechali odborníky, abychom v započaté výrobní tradici mohli pokračovat. Naše hory zúrodnili a udělali ze Sudet prosperující zemi. My jsme vše jen vybydleli a ve velké míře rabovali. Pardon, některé budovy se podařilo zachovat. Vesměs v plné míře jen náměstí. Ale nesmíte se podívat do vody ve fontáně např. v Lanškrouně.
   Jsme šmudly a to co jsme neprávem nabyli – tzv. kolektivní vina Němců – to neumíme ani spravovat a udržovat v čistotě. Prostě slovanství v nás nezapřeme… Není to o penězích. Respektive peníze jsou důsledek naší „pracovitosti“… Neházejme pořád vinu na dlouhodobou totalitu. Tu měli i v NDR a čistotu měli vždy stoprocentní… Jsme bohužel čuňata a kdo je hrdý na Čechy, tak nosí růžové brýle.
   To,že se podařil vznik Československa, bylo výsledkem lží Beneše na spojence Anglie a Francie, že Sudety nemají většinově německé osídlení a že neexistuje jediná ryze německá fabrika. Češi jsou národ podvodníků, ale vznikem Československa a následně vyhnáním pracovitých a čistotných Němců si paradoxně – na rozdíl od vystěhovaných – ublížili sami. Ti by se nesnižovali k nevydávání příjmových dokladů a následně neplacení daní. To by jim nestálo za to, nechodí pod svou důstojnost. A my máme sami jen zvětšující se deficit státního rozpočtu. Hezky to Benešík vymyslel, dobře nám tak, teď se můžeme učit jazyky. V naší kotlině už pšenka nepokvete…

  69. emanuel haag napsal:

   Anetka,napsala si to velmi hesky,tenhle tvuj člwnek nemuze urazit,jen pripomenout to, ze si nedokazeme niceho vazit a uznat pili druhych.

  70. konečný napsal:

   Nečetl jsem všechny příspěvky, ono se to vždy zvrhne, kdo byl horší, zda češi či Němci, jsem Náchoďák, rodiče mi vyprávěli, jak to vypaadlo když opravdu běsnící lůza z města masakrovala němce, ano příslušníci SS zvláště sonderkomand byli jasnými válečnými zločinci, i někteří z wehrmacht, bohužel odplata přišla právě od povětšinou kolaborujících čechů, a jmenovaný řezník, na toho vzpomínali oba naši, v pivovaru řádila nějaká Polka, prý ji museli domonce utrhávat od jejich obětí, máma bydlela na zámku, alejí vozili k vojenčáku ubité a položivé, nemám důvod nevěřit svědectví rodičů, a ještě na okraj, značná část obětí v koncentračních táborech skončila na udání spoluobčanů, gestapu stačilo jen sbírat označené, samozřejmě ne vždy, ale bohužel je tomu tak

  71. ... napsal:

   co taky s vrahy. Leskovice 1945 se vám asi na stránky nehodí. co?

  72. ... napsal:

   hezky se vy sudeťáci snažíte manipulovat s historií. Kdy budete žádat, aby se vám židi začali omlouvat za logistické komplikace spojené s jejich likvidací. A proplatit popravy 5000 obětí heydrichiády náhodou chtít nebudete? Byla válka – zvěrstva způsobená němci jsou nevykompezovatelná odsunem a několika sty mrtvými. Co vyhlazení celé československé židovské obce? Co likvidace intelektuální československé elity, co tisíce popravených odbojářů, co tisíce obětí heydrichiády. Statisíce mrtvých měli němci na svědomí, statisíce jen v Čechách a na Moravě. Dopadli dobře, zatraceně dobře a měli by děkovat Bohu za odsun – mohlo to dopadnout hůře. A nikdo by se tehdy nedivil.

  73. ... napsal:

   přečtěte si, jak němci postupovali v posledních dnech války – 5.5.1945, kdy bylo vše rozhodnuto. Jak zlikvidovali a vypálili obec Javoříčko – to byli taky mladí esesáci z Bouzova, mladí kluci, kterých tady litujete.
   „…Všichni muži od patnácti let až na ty, kterým se podařilo utéci potokem, skrýt se, nebo kteří byli za prací mimo osadu, byli zastřeleni. Někteří museli lehnouti na zem a byli zezadu stříleni. Jiní byli stříleni stoje u zdi. Mnozí byli utlučeni v hořících domech, kde byly jejich mrtvoly nalezeny. Ti, kteří se chtěli spasiti útěkem, byli hlídkami buď zastřeleni mimo osadu, nebo vráceni zpět a teprve brutálním způsobem ubiti.
   Ženy a děti musely opustiti osadu, dobytek vyhnati ze stájí. Několik kusů hovězího dobytka bylo zastřeleno, jiné kusy byly odvezeny neznámo kam.
   Celkem bylo zastřeleno 38 mužů, nejmladší měl 15 let, nejstarší 76. Tento osud stihl i ty muže, kteří náhodou dleli v Javoříčku, nebo vesnicí a okolím procházeli.
   Po 13. hodině odtáhla horda z Javoříčka zpět na Bouzov a auty do Olomouce, odkud přijeli jako posila k akci. Během vraždění a vypalování byly ve vesnici Střemeníčku vykonávány jinými skupinami důkladné prohlídky.
   K dotazu ve věci pohřbení mrtvol bylo mě velitelem vražedné skupiny ostře odseknuto, že partyzáni nezasluhují pohřbu.“
   Z celkového počtu 34 domů se zachovala pouze škola, jeden obytný dům, kaplička a jedna stodola. Domy byly ničeny pomocí granátů a pancéřových pěstí a nebo byly pouze zapáleny. Dobytek byl z části ukraden a odtáhnut na Bouzov, z části rozehnán, a z části upálen ve staveních.

  74. marek napsal:

   Přesně toto se stalo v obci Leskovice na Pelhřimovsku to co v Javoříčku a byly to asi desítky obcí které SSaci takto likvidovali a vraždily ze vzteku z prohrané války české lidi.

  75. K.Holzknecht napsal:

   Dobrý den přátelé historie .
   Chtěl bych se vrátit zpět ke článku a to znamená u událostem které se odehrály v Náchodě roku 1945 . Začátkem května ustupovala ze Slezka přez Náchod jako zadní voj 31. dobrovolnická granátnická divize SS , která byla složena převážně ze Srbů a Maďarů , většinu mužstva tvořili Volksdeutsche , část mužstva pocházela také z oblastí Sudet . Kádr velení byl pravděpodobně tvořen z německých důstojníků , jak to bylo obvyklé u ,neněmeckých, dobrovolnických jednotek .
   Dle dostupných zdrojů , byl u této divize problém se vzájemnou komunikací , jelikož velká část vojáků ovládala němčinu pouze pasivně .V podstatě to byly vnukové a pravnukové rakouských sedláků kteří se v rámci Rakouska-Uherska přestěhovaly a po první sv.Válce zůstaly na ůzemí jiného státu .
   Chci jen připomenout že pod organizací Waffen SS bojovalo ohromné množství zahraničních dobrovolníků a tyto vojáci měli zajisté pramálo zášti proti Čechům jako takovým , chtěly pouze projet co nejdále na západ a vzdát se Američanům , jelikož tak měli alesponˇ nějakou šanci na návrat domů .
   Ještě pohnutější byl osud Estonských dobrovolníků z 20. granátnické divize SS která skončila v oblasti Mělník a Nymburk ,ale to je již jiný smutný příběh. .
   Vojáci SS kteří byly po stovkách v roce 1945 na územi Čech vražděni , nebyly jen říšský Němci kteří se po prohrané válce stahovaly domů do Německa a Rakouska .

  76. Jörg napsal:

   Obě strany by si měly uvědomit zlo které napáchali. Jak Němci, tak Češi.

   K NÁCHODU: Jaksi zapomínáte na to, že příslušnici 31.SS den předtím v Bělovsi popravili několik neozbrojených Rusů a odbojářů. Je to smutné, ale akce vyvolá reakci. To, že rozhodnutí tří velitelů (Bruna Weselého od vozatajstva SS, Velitele útočných děl SS – myslím Wartburga a ještě třetího neznámého jména) způsobilo nakonec smrt více jak 90 mladých nevinných vojáků, je smutné ale je to válka.
   A to, že je zmasakrovali „kolaboranti“, šmelináři a lidé co měli za války blízko k Německu, je dokázané několika svědeckými výpovědmi. O tom je zbytečné se hádat.

   K.Holzknecht: osud 20 – „Estonské“ divize, je skutečně jeden z nejsmutnějších.

  77. Pavel napsal:

   Muj deda u toho tehda byl. Vypravel mi o tom nekolikrat v zivote. Nebyli vrazdeni jen SSaci,ale kazdy,koho samozvana domobrana sebrala na ulici na zaklade udani,ktere treba ani nebylo podlozene. Takze jen stacilo byt v blby cas na blbem miste a hotovo.

   Kdo sel okolo a chtel, tak si mohl riznout, kopnout, vystrelit, proste lidova zabava.

   Co udelali Nemci nam je neodpustitelne. Ale lecit to tim, ze budu delat totez, je ubohe. Po valce byl jeste pres tricet let trest smrti, takze mohli dostat provaz a hlavne by se to neudelalo zivelne. Cert vi, kolik lidi tam zarvalo omylem.

   Kdo mel vztek, mohl proti Nemcum bojovat. Ale sedet doma s hlavou v perinaci a po valce si jit zmasakrovat sveho „Nemce“, jo to je hrdinstvi.

  78. oljams napsal:

   Ja mam taky pocit ze v poslednej dobe sa zlocinecke, kooaborantske zoskupenia stazuju ako bolo s nimi zachadzane. Prislusnici SS vrazdili, mucili vydierali a robili zverstva. Tak im to spocitali a vratili. Nesuhlasim s chovanim jednych ani druhych. Ale viem pochopit ak sa pomstili prislusnikom SS a ich napomahacom. Mam zenu z nemeckej dediny. Nedavno si vydali knizku, v ktorej sa pise ako ich po oslobodeni prenasledovali, odviedli do gulagov (na par rokov, potom pustili).Svokra nadava na Rusov.Jej otec skoncil na par rooov v gulagu. Tak mi to nedalo a podrypol som. V hadke z nej vypadlo ako sa z dediny dobrovolne hlasili k prislusnikom SS (aj brat jej otca)a aka bola hanba sa zenit so Slovakmi.Mimochodom prinos nemcov pre nas nie je az taky ako sa vykresluje. Vacsinu obyvatelov roznych dedin volali co zhruba sedi vyznamovo aj dodnes. Mantak-nevie nic normalne urobit.

  79. marek napsal:

   V dnešní době je velice populární házet na Čechy špínu a hnůj,jednak těmito „ubohými“komentáři, trapnými filmy typu Habermanového mlýna,ale i nesmyslnými návštěvami českých politiků na sudetských srazech.Ale naštěstí sudeťáků na jejich srazech ubývá a oni sami žádnou zášť vůči čechům necítí,jen sem tam nějaký ukrajinec a slovák si foukají svá nacionalistická bebíčka 🙂

  80. emanuel haag napsal:

   🙂

  81. Miroslav Čermák napsal:

   Není jednoduché být Čechem. Tolik destrukce a vraždění od začátku státu. Tolik napomáhání masovým vrahům do dnes, a to vše za mrzký peníz. Jak si toto selhání v sobě odůvodnit? Není jiná cesta, než označit za viníky všechny okolo.

   Velká válka skončila a my vesele vraždíme dál. Doma v pohraničí i cizině. Blíží se druhá válka, zrádci prchají a už jsme u strojů v továrnách a pracujeme na max. To německý socialismus nás zavolal a my s ním šli hubit celé národy. 9. května 1945 nás zavolal rudý socialismus. Začali jsme pěkně doma dle velkého vzoru a s předstihem. Předčili jsme procentně i svého učitele. Třetinu obyvatel jsme vyvraždili mnohými způsoby. Od nejmilosrdnějšího, tedy rychlé smrti, po smrt vleklou do dnes. Toto bezmezné vraždění byla ovšem jen vstupenka do klubu také socialismu. Jím jsme se nechali zavřít do jednoho velikého pracovního tábora a mnohonásobně překračovali výrobní normy právě proto, abysme mohli vraždit v polovině světa. Začali jsme Indočínou a dosud neskončili. Vinen je komunista? Ale kdepak! Ti neexistují. Komunismus neexistuje. Dodnes ovšem existuje socialismus! Socialismus se prosazuje genocidou a samozřejmě až do současnosti. Není jednoduché pro duši, být pomocníkem katů, ale je to obživa.

   Smutné je zde čtení po všech stránkách. I jinde se čte těžko. Přes 500 čísel popisných, v každém průměrně osm obyvatel. Všichni německého a německo-židovského původu. Všechno velké rodiny. Tři česká jména obyvatel. Staletí tvrdé práce generací v zemi kde leží kosti předků. Na nejhorší půdě a v nejtvrdším kameni. Žádná země lenochů a lajdáků. To je čtení sčítacích archů pro Lichtenstadt 1930 v NA. Ten komu byl zjeven komunismus se mohl i mýlit a dostane rudé rozhřešení. Ne tak Lichtenštadští. Po velkém rudém rozhřešení „sametovou revolucí“ jsou pronásledováni dodnes.

  82. Ruda napsal:

   Nelze omlouvat zvěrstva ,které páchali němečtí vojáci.Nelze ale ani omlouvat zvěrstva,které také páchali po válce čeští lidé na Němcích.Válka je hrozné svinstvo.Bohužel díky režimu USA a jeho poskoků ze zemí NATO máme strašnou válku proti Rusku za dveřmi.Tato válka bude ještě hroznější než ta poslední.Když se tady píše o SS tak se ptám,proč naši tzv.vojáci-žoldáci si při tzv.mírové misi v americké válce malovali po US vzoru nacistické symboly.Po veřejné kritice těchto žoldáckých lumpů,byl u nás kritik odsouzený a vláčený medii.Nelze soudit lidi podle národnosti ale podle povahy a činů.Můžeme si připomenout třeba vyhnání lidí z Horního Slezka ,kde byl velký počet Čechů.Horší než sovětští vojáci snad byli židovští ozbrojenci a Poláci,kteří při rabování také hodně vraždili.Bohužel o tom se píše velice málo.

  83. Mirek napsal:

   Myslím,že se v této diskuzi srovnává to co se těžko srovnávat dá…
   Obě světové války byly strašlivá záležitost,které skončili několika desítkami milionů zmařených životů.
   Zvěrstva dělali všichni zúčastnění,ale v procesu v Norimberku soudili jen hlavouny Německa.A důvody?Ty jsou jasné,za válečné zločiny a za vyhlazovací tábory…Masakr v Malmédách kdy o život přišlo círka 80 amerických vojáků byl válečný zločin.Američané také stříleli německé zajatce,ale to asi zločin nebyl.Němci vypalovali celé vesnice na východní frontě,zabíjeli civilisty a byl to válečný zločin.Američané na konci války shodili atomové bomby na Japonsko a před tím v Německu vypálili kobercovými nálety německá města,která kolikrát neměla ani vojenské cíle tak to nebyl válečný zločin?Prostě SS se američanům nehodili,tak je stříleli,zato raketové vědce si odvezli a doma rozmazlovali.No jo,není nacista jako nacista.
   To že za války docházelo ke svinstvům je jasné,ale těžko odsuzovat všechny německé vojáky a je jedno jestli šlo o wermacht či SS.Obyčejný voják něměl moc na výběr,když dostal rozkaz musel ho splnit,jinak si mohl stoupnout na opačnou stranu.Těch co to dělali s radostí podle mě moc nebylo.Ti co za takové věci mohli si to moc dobře uvědomovali a proto radši spáchali sebevraždu.Jen pár se snažilo uniknout trestu.Byla válka.To že se české obyvatelstvo mstilo je taky fakt.Jenže je smutné,že to bylo většinou po válce.A že to většinou odnesli ti,kteří se provinili jen tím že byli německé národnosti….No hold,po bitvě je každý generál.
   Uplynula už dlouhá doba a je nejvyšší čas smíření,vždyt jsme sousedé.
   A nakonec…pro mě budou největší váleční zločinci napořád USA,páč kam vstoupí tam už nic nikdy neporoste.Začali s indiány,korejci,vetnamci ted s arabským světem a kde to skončí?Ani nechci domyslet…

  84. Antonín Bergmann napsal:

   každý by si měl toto zhlédnout,jaké se tu děli zvěrstva po válce se zajatci a německým obyvatelstvem

  85. Anna napsal:

   Tolik nenávisti k Českým Němcům, napřed byli vyhnáni, o vše přišli – nejvíce však o DOMOV. Byli vyhnáni pracovití lidé i Ti, co byli proti Hitlerovi, kteří tu tvořili i dějiny českého národa. Česká šlechta byla vždy česko-německá. Češi a Němci jsou krví po staletí propojení.Jsme Čeští Němci my patříme sem, říkal kdysi jeden starý pán, který tu směl zůstat. Nevěděl však, co jeho a jeho děti a vnoučata bude čekat. Měli se nakonec lépe právě ti, co museli odejít. Jen málokdo nemá žádného německého předka v blízkosti našich hranic.
   No a teď Češi jezdí pracovat do Německa, všichni kolem hranic. vozí sve děti do německých školek a škol… Naši lékaři se houfně hrnou do Německa……Někdy opravdu těm Čechům nerozumím.

   Už husité plenili pohraničí….

  86. Emanuel Haag napsal:

   Moja rec. Ved husiti bola len pliada vrahov a zlodejov ktori pozostavali z ceskej spodiny. Zlate nemecko.

  87. Anna napsal:

   Závidím Angličanům jejich tradici, jejich původ. Zde se tradice zcela přetrhaly. V Sudetech začali lidé, kteří jinde neuspěli. Byly zde zničené tradice stavěné po staletí. Boj mezi Čechy a Němci byli známy po staletí ač byli spolu propojeni. Husité plenili pohraničí dle kronik několikrát. Jenže, teď v pohraničí žije několik národnosti předělané na Čechy. Ani jejich potomci nikdy nebudou pravými Čechy a nebudou mít úctu k tomu, co tu bylo po staletí vybudováno. Karlovy Vary se z velké části prodaly rusky mluvícím, kteří dobře zaplatily, proto jsou stále krásné, pivovary se prodaly do Japonska….atd. To by vlastenec nikdy neudělal, současní obyvatelé se jim tak nemůžou ani necítit, nemají k danému území žádný vztah, žádné kořeny. Nic zde nevybudovali, jen nechali zpustošit. Vedle kostela postaví klidně na náměstí paneláky. Vis např. Oloví a nikomu to nevadí…. .Nedávno jsem mluvila s rusky mluvící novou občankou Karlových Varů a mluvila s úctou o Karlových Varech, oni považují toto území za posvátné…

  88. Anna napsal:

   Závidím Angličanům jejich tradici, jejich původ. Zde se tradice zcela přetrhaly. V Sudetech začali lidé, kteří jinde neuspěli. Byly zde zničené tradice stavěné po staletí. Boj mezi Čechy a Němci byli známy po staletí ač byli spolu propojeni. Husité plenili pohraničí dle kronik několikrát. Jenže, teď v pohraničí žije několik národnosti předělané na Čechy. Ani jejich potomci nikdy nebudou pravými Čechy a nebudou mít úctu k tomu, co tu bylo po staletí vybudováno. Karlovy Vary se z velké části prodaly rusky mluvícím, kteří dobře zaplatily, proto jsou stále krásné, pivovary se prodaly do Japonska….atd. To by vlastenec nikdy neudělal, současní obyvatelé se jim tak nemůžou ani cítit, nemají k danému území žádný vztah, žádné kořeny. Nic zde nevybudovali, jen nechali zpustošit. Vedle kostela postaví klidně na náměstí paneláky. Vis např. Oloví a nikomu to nevadí…. .Nedávno jsem mluvila s rusky mluvící novou občankou Karlových Varů a mluvila s úctou o Karlových Varech, oni považují toto území za posvátné…

  89. petr napsal:

   Doufám, že soudruh starosta vybavil soukmenovce pohrobků K.H.Franka Bělobrádka vším potřebným. Sudeťátským krojem. historickým náchodským fánglem. Je zde mnoho lidí kteří odsuzují co se událo v pivovaře. Myslím, že nikdo z nich nezažil ta zvěrstva Henleinovských bestií. Nikdo je nevyháněl, tak rozhodly vítězné mocnosti na základě jejich přání. Přece stále vyřvávali nach heim, nach Reich a ein Reich, ein FührerPan Blobrádek jako pravý árijský typ bude jistě dobře reprezentovat vřelé přátelství s Posseltem a bude líbačka, plácání do stehen. Abych nezapoměl, věřím, že pokud bylo pár fricků zmasakrováno, nic se nestalo. Mezi sudeťáky bylo mnoho příslušníků SS a spolupracovníků gestapa. Netřeba se tedy pozastavovat nad tím, že někdo komu ta chátra někoho zavraždila, nebo nechala odvléknout do KZ lager, tak prostě pozůstalý vzal spravedlnost do vlastních rukou.Za zvěrstva která Henleinovci napáchali si vlastně nic jiného ani nezasloužili. Vždyť jediný kdo to odnesl za všechny soukmenovce byl K.H. Frank který se zhoupnul na špagátě.

  90. Aloisi napsal:

   To mluvíte o těch Němcíxh, kteří k nám budou hrnout svoje turecké a musulmanské „krajany“? Ještě, že je od nás tehdy vypakovali, to už bychom tu měli statisíce těchto lidí, jdou z extrému do extrému. Od Hitlera k multikulti. Hrozný národ.

  91. pan johanes napsal:

   Co je hroznýho na Němcích, /nebo záviděníhodného na Angličanech/ a nebo na Češích kde
   většina lidí v této zemi přísahala věrnost Říši;
   většina lidí v této zemi žádala trest smrti pro Horákovou;
   většina lidí v této zemi souhlasila s příchodem bratrských armád;
   dále pak od jistého Heyvla přes tuneldědka k dnešní loupeživé a zločinecké elitě národa.
   Stačí se držet Haškova: „Chovejte se tak trochu jako lidi, vy dobytku pitomá“ a to stačí.

  92. Franta napsal:

   SS to začali na celnici a tak to potom schytali .

  93. Ruda napsal:

   VŠECHNO VRAŽDĚNÍ VE VÁLCE I PO VÁLCE BYLO ZVĚRSTVEM!JDE POCHOPIT LIDI,KTEŘÍ PŘIŠLI O SVÉ RODINY.PO VÁLCE ALE VRAŽDILI HLAVNĚ BESTIE ,KTEŘÍ TÍM MASKOVALI SVŮJ ZRÁDCOVSKÝ POSTOJ VE VÁLCE.JSME DIVNÝ NÁROD.V PLZNI SE NAPŘ.SLAVÍ OSVOBOZENÍ AMERIKÁNY ALE PLZEN OSVOBODILI SAMI ČEŠI.ZEMŘEL TAM POUZE 1 VOJÁK US ARMY.PŘITOM PŘI NÁLETECH NA PLZENSKO AMERIČANI POZABÍJELI NA 1000 LIDÍ.A TAK TOMU BYLO V CELÉM ČESKOSLOVENSKU.TAK CO SE OSLAVUJE ,VRAŽDY?DO POHRANIČÍ PŘIŠLO HODNĚ RODIN I REMIGRANTŮ.OBJEVILO SE TADY I HODNĚ LIDÍ Z PRAHY A VNITROZEMÍ ABY SI NARABOVALI A UDĚLALI SI TADY FUNKCE.PAK ODTÁHLI I S NAKRADENÝM.PRAVDOU JE,ŽE JENOM ČÁST LIDÍ TADY SROSTLA A JSOU TU UŽ DOMA.HODNĚ TĚCH TO VELEZLODĚJŮ SI POTOM SEHNALO PAPÍRY O ODBOJI.NEMÁ CENU POLEMIZOVAT O TZV.DEKRETECH PREZIDENTA BENEŠE.ONO TO BYLO JINAK.TY ODSUNY DO NĚMECKA BYLI SCHVÁLENY V.BRITÁNIÍ ,USA A RUSKEM.NIKDO Z USA A BRITÁNIE SE K TOMU NEHLÁSÍ.VYHOVUJE JIM DNEŠNÍ BORDEL S POSTAVAMI JAKO JE BÝVALÝ MINISTR HERMAN,KATOLÍK PŮVODEM ŽID.A TAKOVÝCH LUMPŮ JE DNES JAKO MÁKU,HLAVNĚ KDYŽ TO SYPE.
   NADĚLALI SE SVINSTVA NEMÁ ŽÁDNÝ VÝZNAM TO NEUSTÁLE ROZVIŘOVAT.NAŠE REPUBLIKA JE ROZBITÁ,ROZKRADENÁ A ZADLUŽENÁ.TZV.VLÁDA JIŽ DELŠÍ DOBU CPE NAŠE ŽOLDÁKY DO AMERICKÝCH VÁLEK.RUSKO JE OBKLÍČENO VOJSKY REŽIMU USA A JEJICH POSKOKŮ ZE ZEMÍ NATO.ČEKÁ SE JENOM NA POVEL K PŘEPADENÍ RUSKA.TO ALE ODNESEME VŠICHNI .VÍTĚZ NEBUDE NIKDO.NIKDY JSEM NEBYL V PARTAJI A ANI NIKDO Z MÝCH PŘÍBUZNÝCH .NIKDO TAM NIKDY NEMUSEL.JSEM JIŽ STARŠÍ A NYNÍ KDYŽ PŘES NÁŠ STÁT MAŠÍRUJÍ OKUPAČNÍ JEDNOTKY USA NA VÝCHOD ,TAK MÁM OPRÁVNĚNÉ OBAVY .nE O SEBE ALE O MÉ DĚTI A VNOUČATA.

  94. Miroslav Ka napsal:

   Dobrý den,
   se zájmem jsem si přečetl tuto diskusi. Bohužel musím konstatovat, že řada diskutujících, kteří zřejmě patří do generace z odsunu 1945, zapomíná na rok 1938.
   – Zapomínají na to, že díky nim a jejich rodičům, mohl Hitler rozbít náš společný stát.
   – Zapomínají, že v rámci hranic českého království nikdy Sudety a další později zabraná pohraničí, nepatřila Německu.
   – Zapomínají, že německé teroristické jednotky zabili desítky civilistů, 171 příslušníků jednotek SOS, zranila více jak 400 příslušníků SOS a do říše zatáhali 1.500 až 2.000 lidí, kteří tam byli mučeni.
   – Zapomínají na to, že kvůli Mnichovu se muselo z pohraničí odstěhovat 160-250 tis obyvatel (dle zdrojů a dle toho jestli jsou započítání státní zaměstnanci).
   – Zapomínají, že všechen průmysl, který byl budován i z českých peněz a nikoliv jen Sudetských, jím zůstal. Zapomínají, že Německá vojska obsazovala i další území nad rámec Mnichovské dohody (cca 100 vesnic) a tam kde byl domluven plebiscit, nebyl nakonec z rozkazu říše, uskutečněn.
   – Zapomínají na vraždy v řádech desítek lidí/civilistů v rámci odsunu v říjnu 1938.
   – Zapomínají na Německý rozkaz odevzdat 14 tun zlata ze státního pokladu nad rámec Mnichovské dohody v důsledku stažení české měny z obsazeného území, přestože na tomto území zůstal český majetek, který to vše převyšoval.
   – Zapomínají, že v důsledku Mnichova muselo ČSR například odevzdat téměř 30 tisíc vagonů a po Vídeňské arbitráži dalších 7 tisíc nákladních vagonů předat Maďarsku. Německé pak získalo 887 parních lokomotiv a 154 motorových.
   – Zapomínají na obsazení zbytku ČSR a vytvoření Protektorátu, což bylo výslovné porušení Mnichovské dohody. Jaké jste k tomu měli vy Němci právo, když Sudety byli již součástí říše?
   – Zapomínají na to, že SdP byla od února 1935 tajně financovaná Hitlerovským Německem.
   – Zapomínají na to, že od listopadu 1937 již Heinlein byl plně podřízen dobrovolně Hitlerovi a usiloval i včlenění Sudet do říše (viz. Hosbbachův protokol a Heinleinův dopis Hitlerovi).
   – Zapomínají na to, že SdP si kladla vždy takové požadavky, které nemohlo ČSR donekonečna akceptovat. Viz. záznam k poradě K.H.Franka, Henleina a Hitlera (28.3.1938) – „Musíme tedy stále žádat tolik (po Češích), abychom nikdy nemohli být uspokojeni. SdP tak od konce roku 1937 nemělo zájem řešit věci diplomatickou cestou.
   – Zapomínají na to, že od října 1938 těch několik stovek tisíc českých starousedlíků v pohraničí, neměli nárok prakticky na nic. Všechny české školy, spolky, noviny, vše bylo zakázané. Češi nesměli vykonávat žádné důležité úřady, majetek českých firem a sedláků byl znárodněn.
   – Zapomínají na to, že na zabraném pohraničí proběhla Křišťálová noc, pogrom na židovské spoluobčany. A podíleli se na tom sudetští Němci.
   – Zapomínají na to, že i sudetští Němci se podíleli na tom všem a i na řadě vraždění a teroru v rámci Protektorátu od března 1939 do května 1945, když bylo zavražděno několik set tisíc československých občanů, především pak Židů.
   – Zapomínají na to, že v rámci Třetí říše byli i sudetští Němci povolání do zbraně a raději se neptám, jaká zvěrstva mohli dělat třeba na východní frontě.
   – Zapomínají na to, že v rámci Třetí říše bylo připraveno vysídlit nejméně 2 miliony Čechů a zbytek násilně germanizovat. Slovo „vysídlit“ si pak řada může spojit s tím, jakým způsobem se z celé Evropy „vysídlovali“ Židé do vyhlazovacích koncentračních táborů. To, že k tomu nedošlo je jen díky tomu, že Třetí říše válku prohrála.

   Když to vše shrnu, tak se ani nedivím, že Benešova vláda trvala na vysídlení Němců ze Sudet. Sice nesouhlasím s násilnou formou provedení a je mi líto těch desítek tisíc mrtvých. Nesouhlasím ani s tím, že na území ČSR zůstalo jen cca 10-12% sudeťáků, na které se vysídlení nevztahovalo (protiněmecký odboj, nebo záruka sousedů atd.). Podle mě to mohlo být volnější a nemuseli se tak vylidnit celé oblasti, které tím trpí dodnes. Nicméně pořád je potřeba brát v potaz, že s vysídlením souhlasili i vítězné mocnosti a dělo se v daleko větším měřítku například i v Polsku a dalších zemích. A v případě Polska pak mluvíme o Němcích, kteří žili na historickém německém území. Nikoliv jako v případě Němců z čs. Pohraničí, kteří žili na historickém území českého království. A také je potřeba bohužel brát v potaz i vliv Stalina na ČSR, který si nepřál mít ve své vznikající železné oponě několik milionů neloajálních Němců.

  Přidej komentář

  Napište zde svůj názor nebo komentář,...
  Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!