Odsun Němců z Brna

25. září 2010 od  
Sudety Německý odsun

Odsun Němců z Brna 31. 5. 1945. Jedno z mnoha svědectví z knihy Němci ven! die deutchem raus!

Odpoledne se strhal bouřka. Byli jsme úplně promočení, ale já si vzpomínám, že jsme chytali s otevřenými ústy kapky deště, protože jsme žíznili. Zmáčeni jsme se šourali dál, neboť bylo zakázáno se zastavit. Některá těla, která ležela v příkopech, se ještě trochu hýbala, ale nikdo z nás, kteří jsme ještě stáli na nohou, si nedovolil odpočinout na chviličku v příkopu u cesty. To, co se tam odehrávalo, bylo dostatečné varování. Když jsme došli k mostu před Pohořelicemi, viděla jsem stát na kraji města ženu s malým dítětem. Ještě neumělo chodit. Matka držela plačící dítě a mluvila s mužem s puškou. Náhle ji vytrhl dítě z náruče a hodil ho do řeky. Má matka si mne přitáhla ve strachu, že by se mi mohlo také něco přihodit. Slyšela jsem pláč a výkřik, ale matka mne táhla rychle pryč, takže jsem neviděla, co se stalo. stále jsem ale viděla tu scénu a nemohla pochopit, co se vlastně přihodilo.

Komentáře

13 komentářů v “Odsun Němců z Brna”
 1. Roderich Bogner napsal:

  Je to neuvěřitelné, ale zdá se, že tyto nevinné oběti se za žádného režimu v Čechách nedočkají uctění své památky. Letos jsme byli svědky kýčovitě bombastických oslav 70. výročí atentátu na R. Heydricha a událostí, jež po něm následovaly. Kašírovaný koncentrák s pozměněným říšskoněmeckým státním znakem na Karlově náměstí, desítky akcí o heydrichiádě, zlobná vystoupení Klause. To všechno z plna hrdla řvalo do světa: „Němci, jedině Němci jsou vrazi! My Češi jsme jen jejich nevinná oběť a vůbec po všech stránkách jsme svatouškové!“ Jakými cyniky musí být příslušníci elit národa, českého národa, jenž sám má na svědomí podobné a horší viny, než byly Lidice, aby neustále znovu a znovu vykřikovali do světa o své beránčí ublíženosti! Rozum zůstává stát i nad tím, že těchto monstrpropagandistických tažení se účastní i Němci vlastněné sdělovací prostředky. Jediné vysvětlení: Pokyny k vedení propagandy nepřicházejí z Prahy ani z Berlína, ale odněkud docela odjinud, jsou naprosto jednotné a platí pro každého, ať je to Čech nebo Němec. Je to možné, ale pak jsou zde ještě ti, kdo ony do omdlení opakované nehoráznosti hltají a jsou ochotni za jejich čtení ještě zaplatit. Masy hlupáků, kteří mají v držení jedině svoji kolektivní duševní nemohoucnost. A jejich krédem je: „Němčouři? Ať táhnou!“ Zdá se, že český národ se od května 1945 k lepšímu příliš neposunul…

 2. Hynek napsal:

  Pane Bognare, nic proti, ale s klidem napíšete toto: „Zdá se, že český národ se od května 1945 k lepšímu příliš neposunul…“

  Prostě kolektivně všechny hodíte do jednoho pytle, a to i přesto, že dnes je většině lidí v ČR 2ww a nějaký Heydrich putna (vždyť je to více jak 65 let pryč, u mne v práci a ani v příbuzenstvu si nikdo na atentát ani nevzpomeněl), že jsou lidé i národnostně málo indiferentní, a že jsou i mezi Čechy lidé, kteří se domnívají, že poválečné vystěhování německých obyvatel byla velká chyba a tragédie. Je smutné číst takové věci od člověka, který prý odmítá fašistické představy o kolektivní vině.

  Zajděte si do kostela sv Jakuba v Brně a najděte v levé boční kapli pamětní desku těmto obětem a stejně tak si zajeďte k Pohořelicím k pomníku, který označuje hrob obětí pochodu.

 3. Roderich Bogner napsal:

  Pane Hynku, vážím si Vaší nemalé erudice a respektuji, že vyznáváte určitý světový názor (silně liberalistický), jenž je sice poněkud poplatný dnešní pravicové době a tudíž možná i kolektivně ovlivněný, ale budiž. Ostatně je to snad právě Vaše nazírání na společnost či národ jako na skupinu vzájemně nijak nespojených a nic dohromady nesdílejících individuí, co Vám neumožňuje mě správně pochopit. Já vycházím z jiného přesvědčení, totiž že kolektivy či kolektivně jednající a smýšlející velké skupiny lidí reálně existují, sdílejí určité názory, životní styl, způsoby chování atd. Obávám se, aniž bych se Vás chtěl jakkoli dotknout, že praxe potvrzuje spíše mé předpoklady. Jestliže jsem tedy napsal, že český národ se od května 1945 k lepšímu příliš neposunul, měl jsem na mysli toto: Současné české elity, českým národem zvolené anebo alespoň tolerované, vyjadřují k tragickým událostem jara a léta 1945 přesně tentýž bojovně nacionalistický a jakékoli sebekritice nepřístupný vztah, jaký byl vlastní Benešovu a poté komunistickému vedení ČSR a ČSSR. Nyní, v době, kdy již žádný ideologický monopol (alespoň oficielně) neexistuje, nic nebrání kterémukoli politikovi či publicistovi veřejně vystupovat s pravdou o roce 1945. Přesto se tak děje spíše výjimečně. Proč? Inu patrně proto, že větší část českého národa, t.j. převažující počet těch Vašich vzývaných atomisovaných jednotlivců, kteří obývají teritorium ČR, buď nemá o takovou pravdu zájem anebo se jí vysloveně brání. Jedině to jsem měl na mysli. Vím, že leckde byly zřízeny pomníčky německým obětem pogromistického řádění a jsem tomu velmi rád. Nicméně je Vám snad známo, že existuje cosi, čemu se říká „hlavní proud“. A ten je stále dosti militantně protiněmecký. Doporučuji Vaší pozornosti knihu Gustave Le Bona „Psychologie davu“. Mohla by Vám pomoci pochopit, že lidé v praxi vskutku nejednají jako svrchované a svéprávné individuality. Ostatně většina lidí je na tom duševně tak, že samostatného myšlení není schopna ani při nejlepší vůli. Předpoklady, z nichž ve svých vizích vycházejí liberální myslitelé, jsou tedy naprosto nereálné a teorie na nich postavené jsou v praxi bohužel nepoužitelné.

 4. františek napsal:

  Pane Bognere,asi by jste si měl přečíst celé dějiny Sudet a pak soudit.Byli snad Češi ti ,kteří křičeli nach Reich.Moje maminka mi vyprávěla,jak v po zabrání Sudet utíkali Češi s kufrem a dětmi na rukou před těmí Vašimi chudáky Němci.O všechen svůj majetek přišli a byli rádi ,že zachránili holé životy.Kde Vy jste byl v roce 1938,že tak šmahem Čechy odsuzujete.Když ti Vaši chudáci Němci byli takoví lidumilové,proč vraždili nevinné České lidi.
  A je vyjma nejkřiklavějších případů dodnes nikdo neodsoudil.Jedno příslový praví není kouře bez ohně.ale to se Vám asi nehodí.Zato špinit a urážet,to Vám jde výborně.

 5. Michal napsal:

  Fanóšu, co to píšete? Snad Vy by jste si měl přečíst dějiny, ale ne ty bolševické, či rádoby obrozenecké!

 6. Ivan Audy napsal:

  Tady se nedá bohužel vůbec nic dělat. Češi jsou neustále popichování proti Němcům sdělovacími prostředky, politiky a hlavami státu již od doby Masaryka.
  Je to škoda, protože až do roku 1918 nebyly mezi nimi žádné problémy, žili spolu, spolupracovali, obchodovali, jeden se od druhého učil atd. Ale to už se nevrátí. Já jsem toho názoru, že jak byli souzeni nacisté a jednotlivci po válce v Německu, tak se mělo zatočit se sebe zvanými partyzány a gardisty i u nás. Bylo nesmyslné zabíjet po válce staré lidi, děti a ženy, kteří nebyli ani na frontě, ale celou dobu pracovali jako sedláci a dělníci stejně jako Češi pro vítězství Říše. Kdo z nás nebudoval socialismus? A kdo z nás dnes nepracuje na západní monopoly, na naše podnikavce atd? Kolik lidí chodí ještě mezi námi co byli za protektorátu spokojeni a kolaborovali s Němci? Máme být jednoho dne také tak pobíjení?
  A na závěr jen tolik: za celou tuto mizerii může jen Anglie, Francie, USA a za Čechy nás největší zbabělec v historii – Beneš. Ten se měl postavit před mezinárodní soud – on nese dodnes zodpovědnost za všechna poválečná zvěrstva v ČSR. Vždycky se sám sebe ptám, kam se poděl majetek Němců? Zanechali zde všechno – peníze, šperky, domy, nábytek, auta, motocykly, pozemky, hotely, vily, ordinace, kanceláře, dílny, kostely, statky, továrny….. to všechno byl obrovský majetek téměř 3 milionů odsunutých. Prostě to byl 2. tunel v historii našeho národa a tak alespoň v něčem vedeme před ostatními v Evropě – v tunelování. V tom nás nikdo nepředstihne.

 7. Jiří Kuba napsal:

  Odsun Němců z Brna neproběhl podle Postupimských dohod „s pomocí Červeného kříže“, a byl to jeden z nejdrastičtějších odsunů z Československa vůbec, lze ho tedy jednoznačně nazvat vyhnáním. Organizovaly ho bojůvky kolaborantů ze Zbrojovky a jejich příslušníci se chovali jak nejhorší dozorci v nejhorších koncentračních táborech. Jestli si toto nepřiznáme, tak nevím, co si mám myslet. Vytváříme památníky z tzv.koncentračních táborů, které ve skutečnosti koncentračními tábory nebyly (viz Hodonín u Kunštátu), neboť tamní obyvalé měli volný pohyb po okolí, kde dokonce páchali drobné delikty (krádež drůbeže apod.). Moje maminka se vdávala v r.1942 právě v Černovicích a vzpomíná, jak se nemohla ani dostat do kostela, který byl plný obyvatel tohoto zařízení. Tím neobhajuji postup s koncentrací těchto lidí na jedno místo a následný odsun do skutečných koncentračních táborů a už vůbec ho neschvaluji ani v nitru duše. Jen chci dokreslit dvojakost pohledu na onu dobu. Navíc tím, jak byly obsazovány byty po vyhnaných Německých obyvatel jsme si zadělali na dnešní problémy (viz brněnský Bronx).

 8. emanuel haag napsal:

  Pan Kuba,vidim,ze mate prehlad nad tym,ako sa chovali česki partizani,ze to bola iba smečka pomstichtivych zlodejov a vrahov,ktorych največši zbabelec a ostuda česka Beneš rehabilitoval a amnestoval. Ja ho jednoznačne zaradujem po bok takych ludi ako je Hitler,či Stalin,pretože ma na svedomi vela ludskych životov a to detí,žien a starcov,ktorí zverstvá hitlerovskych vojsk na svedomí nemaju.

 9. Libor napsal:

  františek: A Vaše maminka byla taky vyhnána Němci, když Vám to vyprávěla? Nebo jí to někdo namluvil?

 10. Václav Chlanda napsal:

  Nacisti když přišli do Ruska,nebo spíše na Ukrajinu tak je tam vítali protože jim Němci dali najíst.Ale Češi se udávali pro pytlík obilí což jim zvostalo do dnes.Takže nějaké přirovnávání Beneše s A. Hitlerem není na místě ten alespoň se svou armádou zůstal do konce,kdežto zrádce a zbabělec
  Beneš se skrýval za vodou.Ano Nacisti ani Fašisti již nepřijdou,ale všem
  dnům není konec Amerika a také Češi a ostatní národy zadělali na jiném vykořisťovateli a to budete koukat.Až budete praskat ve
  švech tak udeří nová vlna nyní,ale přijde od jinud a to pak budete čučet.
  A jaká že to byla revoluce s tím mužíčkem který si léčil neduhy na úkor republiky.A koho máme ve vládě komunisti kteří masakrovali Sudetské Němce,vlastně bych měl uvéct jejich otcové a dědové.Jen si změnili písmena stran,ale vše zůstalo při starém Beneše stále mají jako vzor.

 11. emanuel haag napsal:

  Mas velku pravdu.

 12. Ladislav Heger napsal:

  Když už se tady výše zmiňují ty kyčovite oslavy 70let od atentátu na Heindrycha tak bych tady chtěl jen napsat ze můj praděda bych v souvislosti k tomuto incidentu Němci umučen, rodina moji prababičky žila v městečku Korjukovka a ta byla vypálena a obyvatele zavražděni, naštěstí prababička v tu dobu bydlela asi 300km jinde, nezůstal jí vubec nikdo. Je mi sice lito co se stalo s Němci na území ČSR ale jinak to dopadnout nemohlo. Lidice, Ležáky, Ploština , Prlov, Český Malín, Lačnov, Javořicko / Osvětim, Dachau,Mathausen, Treblinka ……… to se musí taky špatně čist, víte co to je?

 13. Zdeněk Pokorný napsal:

  Máme z té doby v rodině stále ještě řadu nezvěstných. Např. Erwina Wastla a jeho ženu, to byl důchodce, většinu života pracoval pro ČR jako finanční ředitel v Užhorodu, kde si našel i svoji mladší ženu Máriu, Maďarku. On sám byl po otci šumavský Němec, po matce Tiché, Čech jako poleno. Stáří chtěli strávit v Brně. Erwin si psal s mojí babičkou, poslední dopis je těsně po největším bombardování Brna, popisuje, jak jeho žena, která byla mladší a tak byla ještě nuceně nasazena v továrně, byla odhozena výbuchem atd. Tímto dopisem korespondence končí a zatím nemůžu vypátrat jejich další osud. Vzhledem k věku a národnosti předpokládám, že byl velmi tragický.

Přidej komentář

Napište zde svůj názor nebo komentář,...
Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!