Odsun Němců z Brna

19. září 2010 od  
Sudety Německý odsun

Odsun Němců z Brna 31. 5. 1945

Následující strašlivé události z pohořelického pochodu smrti bych chtěl zaznamenat písemně jako účastník a svědek: Mladý manželský pár, který si v noci ze zoufalství přeřezal žíly, musel druhý den ráno zesláblý ztrátou krve pokračovat v pochodu. Byli mláceni pažbami a obušky, vytvořenými z pneumatik dětských kol. Protože tito mladí lidé nezvládli tempo pochodu, byli tak dlouho biti, až zůstali zcela vyčerpáni, nebo snad mrtvi, ležet bez pomoci v příkopu.
Zrovna tak se vedlo staršímu manželskému páru. Kvůli svému věku nebyli schopni udržet požadované tempo, a byli proto pořád na konci průvodu, kde je čeští dozorci umlátili k smrti.


Během pochodu ztratil někdo z kolony bochník chleba, který se pak válel na zemi. Nikdo z těch, kteří ho překračovali, se pro něj nesměl shýbnout. Kdo to udělal, dostal ránu pažbou od Čecha, který bochník hlídal. Večer po příchodu do tábora (kasárna nebo něco podobného) museli všichni projít branou. Na levém pilíři seděl voják, který točil nad hlavou puškou, držel ji za hlaveň a neustále mlátil do lidí, kteří kolem něj procházeli. U nohou se mu hromadily mrtvoly s proraženou lebkou a my jsme museli matce pomoci přenést přes ně dětský kočárek.

Svědectví: Alfred Schnirch

Komentáře

8 komentářů v “Odsun Němců z Brna”
 1. Roderich Bogner napsal:

  Všechna takováto děsivá svědectví o zacházení Čechů se sudetskými a českými Němci po konci války ukazují zcela jasně, že nešlo o nějaké excesy či výjimky, o nichž stále ještě hovoří „oficiální“ historikové, nýbrž že se jednalo o zcela běžnou praxi. Ostatně česká vládní místa v čele s presidentem Benešem začala vyzývat Čechy k násilí vůči Němcům ihned po německé porážce. Nejčastěji se tak dělo prostřednictvím rozhlasu. Je to dostatečně dokumentováno svědectvími pamětníků, ale neškodilo by, kdyby se dnešnímu Českému rozhlasu vrátila paměť a nahrávky těchto dobových pogromistických relací by opět odvysílal. Třeba u příležitosti příštího 5. května. Zatím české sdělovací prostředky hlavního proudu chrlí buď vyslovené lži anebo v lepším případě polopravdy. Skutečným mistrem v překrucování dějinné pravdy je pak český president Klaus, věrně kráčející ve stopách svého dávného předchůdce Beneše. Pokud svá lživá vystoupení u příležitosti různých výročí apod. myslí vážně a ne jen jako pouhé populistické krmení české „národní hrdosti“, můžeme se domnívat, že byl-li by o něco starší, pak bychom ho v květnu 1945 mohli potkat s páskou „RG“ na rukávě a s karabáčem v ruce. Velké mezery zůstávají nadále i v osvětlování neblahé úlohy Čs. armády v etnických čistkách z jara a léta 1945. Dostatečně známy jsou zatím jen ty případy, které byly pro svoji zcela enormní krutost vyšetřovány už samotnou českou vojenskou justicí ve druhé půli 40. let: Švédské šance u Přerova a postoloprtský koncentrační tábor. Je tedy třeba zveřejnit i vše ostatní o „hrdinných“ čs. vojácích z r. 1945. Vždyť je známo, že např. právě i v pochodech smrti z Brna sehráli svoji zločinnou roli. Kolik z těchto vrahů a nekrofilních sadistů pak získalo vysoké posty v armádě i v civilním politickém životě – to vše je nutno odhalit! Jestliže takový Ludvík Svoboda byl v posledních 22 letech kritisován jakožto komunista a prosazovatel zájmů SSSR, pak o jeho mnohem krvavější vině v protiněmeckých etnických čistkách se zatím téměř nehovořilo!

 2. GardistaMl. napsal:

  Ikdyby se to stávalo, tak jsme k tomu měli PLNÉ právo! Čs. vojáci přišly ze SSSR, kde se němci (schválně psáno s malym n) chovali jako ti největší prasata, od nich se to taky Rudá armáda naučila. Není divu, že to stávalo, neb si to prostě sudeťáci zasloužili.

 3. emanuel haag napsal:

  Ty hňupe,kolik mas let,15? Co ty víš co se delo na sudetach,vidim,ze tupost nema hranic,.

 4. Danielová napsal:

  Tvůj tata- člen KSČ, člen LM. Nebyl tvůj biologický otec voják RA?

 5. emanuel haag napsal:

  Danielová na čom fičíš? Ani hlava ani pata,vyjadrij sa normalne.

 6. Václav Chlanda napsal:

  Stále se uvádí jací byli nacisti,ale jak se choveli bolševici z ruska při osvobozování.Při cestě znásilňovali vraždili rabovali a nakonec pořádali i
  rosudky na obyvatelích Sudet a co češi vyvražďovali Sudetské Němce týrali znásilňovali kradli.Dnes být potomkem Sudetského občana nárokuji si ukra-
  dený majetek a vyrovnání.Češi prý byli na Němce na—–,ale byli to jen
  lidi kteří si s čechama pomáhali.A co potom SSSR na ně ste nebyli n—–
  zotročovali tuto vlast daleko dýl než Německá vojska a drancovali jí jak
  jen mohli.Je tu zmiňován E.Beneš válku prolenošil v Anglii a vše nechal na
  bedrech Dr.E.Háchy ne to nebyl prezident.Toho si udělali až komunisti u
  kterých byl i Dubček,Zeman aj.Nikterak a v ničem se neztotožňuji s čechama
  ani s neonacistama.Je to můj názor.

 7. Ladislav Heger napsal:

  Němci vyvraždili mojí prababičce celou rodinu i s dalsimi cca 7000 (SEDMI TISÍCI! ) obyvateli městečka Korjukivka, nezůstal ji vůbec nikdo ………

 8. Ladislav Heger napsal:

  …… a i přesto mám dobrého kamaráda sudetskeho Němce a jeho syny který tenkrát nebyl odsunut.

Přidej komentář

Napište zde svůj názor nebo komentář,...
Pokuď chcete přidat obrázek ke svému profilu, registrujte se zde gravatar!