Rubriky
Německý odsun

Ústí nad Labem

Kolem ústecké tragedie panují dodnes mnohé spekulace a dohady. Tento zmatek umožňuje účelové adaptace a interpretace tohoto masakru vykonaném na německém civilním obyvatelstvu ve velkém měřítku.

Dne 31. července 1945 kolem 15:30 došlo ve čtvrti Krásné Březno k několika explozím ve skladišti munice a vojenského materiálu. Při tomto výbuchu došlo k usmrcení 28 osob, vážně zraněno bylo 39 lidí (29 Čechů a 10 Němců), lehce zraněno bylo 200 osob.
Ve vypjaté atmosféře byla vina svalena na werwolf a německé obyvatelstvo, které jím mělo být nápomocno při osnování výbuchu.

V odpoledních hodinách po výbuchu se stali terčem násilností Němci, kteří se v Ústí nad Labem volně pohybovali po ulicích. K hlavním násilnostem došlo na mostě E. Beneše, před nádražím na Předmostí, v ulici Jircháře, Hradiště a na východní straně dnešního Mírového náměstí u požární nádrže.

Násilností se dopustili vojáci Svobodovy armády, příslušnici RG, rudoarmějci a civilisté. Podle zprávy vypracované pro ministra vnitra V. Noska byli Němci v ulicích „biti, ubíjeni klacky, stříleni, pobíjeni bodáky nebo shazováni do Labe.“ Byl zaznamenán nejméně jeden případ shození ženy i s kočárkem do Labe. K uklidnění situace došlo až večer po vyhlášení zákazu vycházení.

Přesný počet německých civilních oběti tohoto lynče není do dnešní doby přesně stanoven. Dle současných odhadů by se mělo jednat o 50 – 100 mrtvých civilistů. Německé zdroje se značně rozcházejí o hovoří o 100 – 1000 obětech.

10 reakcí na „Ústí nad Labem“

Docela by mě zajímalo jestli těm povražděným Němcům postavili v Ústí alespoň malej pomník. Nebo zaujali postoj, že se vlastně nic nestalo a vraždění civilistů a „zlých“ Němců byla po válce povinnost a nutnost.

Nebyla to nutnost, ani povinnost. Ale dovedu pochopit, že k Němcům po celé Evropě a u nás také cítili obrovskou zášť. I Vy byste odsuzoval všechny Němce bez rozdílu, kdyby Vám povraždili rodinu. Jen si přečtěte kolik obětí padlo v Lidicích (o Ležácích se ani nikde moc nezmiňují), jen za jednoho Němce. Opět český národ musel platit za vyšší politiku jiných zemí.
Neschvaluji žádné násilí, ale rozhodně bych se Němcům neomluvila za odsun, oni se také neměli nikdy k omlouvání a že mají za co se omluvit…

Zajímavé jsou rozhovory s pamětníky. Jedna pamětnice – češka – vzpomínala na odsun: „tohle se nemělo dít, dodnes z toho mám špatný pocit“. Je třeba si uvědomit, že se nejednalo o soudy s válečnými zločinci, nýbrž o excesy na obyčejných lidech, jejichž blízcí také umírali ve válce. Pochybuji, zda se odvedených Němců někdo ptal, zda chtějí či nechtějí bojovat za wermacht. A nebo zda se německá rodina mohla svobodně rozhodnout, zda pošle dítě do Hitlerjungend či nikoliv. A je třeba si uvědomit, že nejsme jiní. Náš národ krátce po válce nadšeně mával komunistům, Sovětskému svazu a rozhodně neměli všichni Češi tolik odvahy, aby se postavili proti zvěrstvům komunistické diktatury. Kdyby měli z českých zemí odejít všichni lidé, kteří byli v pionýru, kteří nějak podporovali komunistickou dikaturu a nebo prostě jenom nebyli v odboji proti této totalitě, moc by nás tu nezbylo. Nejsme jiní. Jenomže, když se mluví o tom, kdo byl a nebyl ve straně, říká se tomu těžká doba. Když se mluví o tom, jak sudetští Němci vítali německou armádu, říká se: fuj, vítali Hitlera. Nene, nejsme příliš jiní…

…další tragédie se stala na konci II.sv.války, kdy amer.bombardéry bombardovaly želez.tratě a stávající továrny, ale dařilo se jim napadnout i Větruš a jeho okolí. Moje matka byla v té době ve městě když bombardování začalo, odmítla se svými spoluvrstevnicemi jít se schovat do krytu pod Větruší, protože měla doma matku. A udělala dobře, protože z krytu nevyšel nikdo živý…..Proč bombardovaly? Protože nechtěli aby se „majetek“ dostal do rukou SSSR….

To je pravda,Američané byly hned druzí po Nemčourech kteří tady napáchaly obrovské škody a ztráty na životech jen proto aby zničily průmysl v Čechách-hanba Němcům a ještě větší hanba Americkým psům!!

Sám jsem válku nezažil, ale mnohé jsem slyšel od pamětníků. A nejeden z nich říkal, že to byli často říšští Němci, kteří Čechy upozorňovali:… na toho si dejte pozor, to je sudetský Němec! Co na to říci více…

Je jasné, že války páchají obrovské škody, ale pane Marku zapoměl jste na slavnou rudou armádu nebo ta škody nepáchala? Zřejmě Vás v náprsní kapse hřeje stranická knížka?!

..ha..ha.ha..
..ze by nejaky Nemec o jinem Nemci rikal jakesi smejici se bestii..davejte si na neho pozor..hmmm..to je ale pribeh k popukani..
..pan Marek nestoji za komentar.. RomanGrey

Este zabudol dodat na američanov,že su lmperialisti,Marek,Marek,si ty komouš jak vyšity,

To samozřejmě je.Stačí, že kdesi na křivoklátsku roku 45 rodiče pověřili své děti, aby němce jima zastřelené, svázané za nohy odvlekli několik kilometrů na policejní stanici.Jistě podobných zvěrstev bylo stovky.Marku nehrál jste si také tak?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *